Wiceminister kultury Jarosław Sellin potwierdził w Programie 3. Polskiego Radia, że raport o polskich stratach poniesionych w czasie II wojny światowej został przekazany pełnomocnikowi rządu niemieckiego do spraw kontaktów z Polską.
Przed momentem przekazalem niemieckiemu koordynatorowi ds. współpracy z 🇵🇱, D. Nietanowi #RaportStratWojennych
Spotkanie było okazją do rozmowy nt. raportu i reparacji, ale też wsparciu dla 🇺🇦 i bieżących wyzwań w relacjach 🇵🇱 🇩🇪 pic.twitter.com/L1bh7gejwI— S Szynkowski vel Sęk (@SzSz_velSek) September 2, 2022
Polityk wskazał, że dokument wzbudził duże zainteresowanie u naszych zachodnich sąsiadów.
„Ten raport oficjalnie został przekazany na ręce pełnomocnika rządu niemieckiego do spraw kontaktów z Polską po to, żeby struktury władzy państwa niemieckiego mogły się z nim zapoznać”
– powiedział Jarosław Sellin. Dodał, że za Odrą dokument wzbudził różne reakcje.
„Są komentarze i niemieckich publicystów i historyków, które przyznają nam, że ta sprawa w relacjach bilateralnych załatwiona nie jest”
– stwierdził.
Wiceminister Sellin wyraził też nadzieję, że raport o stratach wojennych zwiększy świadomość Niemców na temat zbrodni popełnionych w Polsce w trakcie okupacji. Jak mówił, w Niemczech pamięta się głównie o Holocauście i o zbrodniach popełnionych w czasie inwazji na ZSRR, ale o tym, jak wyglądały realia w Polsce, niewiele się wie. Często – wskazywał – jest takie przekonanie, że okupacja w Polsce przypominała tę we Francji.
„Tymczasem Polska była pokrzywdzona najbardziej, w porównaniu z innymi krajami w Europie miała największe zniszczenia, a istotnych odszkodowań nam nie wypłacono”
– dodał.
Wczoraj wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk przekazał raport o polskich startach wojennych poniesionych w czasie II wojny światowej pełnomocnikowi niemieckiego rządu do spraw współpracy z Polską Dietmarowi Nietanowi.
1 września, w rocznicę ataku Niemiec na Polskę, na Zamku Królewskim w Warszawie został przedstawiony raport o polskich stratach wojennych spowodowanych przez Niemców w latach 1939-1945. Według wyliczeń łączna kwota strat poniesionych przez Polskę podczas II wojny światowej wynosi 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych. Rząd zapowiada, że na podstawie tego dokumentu będzie ubiegał się o odszkodowania od Niemiec.
Ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger powiedział dziś, że jego zdaniem z prawnego punktu widzenia kwestia reparacji została zamknięta. Podobne stanowisko wyraziło wczoraj Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec.
Straty gospodarcze Polski na skutek II wojny światowej
Suma strat materialnych wyniosła 797 miliardów 398 złotych – mówił podczas prezentacji raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej poseł Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący Rady Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego.
Jak przekazał podczas prezentacji raportu Mularczyk, suma strat materialnych wyniosła 797 miliardów 398 milionów złotych.
„Straty materialne obejmowały: budynki mieszkalne i niemieszkalne w miastach i wsiach, obiekty zabytkowe i sakralne, obiekty inżynierskie i mienie ruchome w transporcie kolejowym, drogowym i wodnym, energetykę, przemysł, rzemiosło, straty w rolnictwie i lasach, utracone korzyści z powodu zniszczenia i zaboru budynków, które mogły przynosić dochód, mienie ruchome związane z nieruchomościami, a także straty Wojska Polskiego” – wyliczał Mularczyk.