Za tydzień Narodowe Czytanie „Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza

Za tydzień w całej Polsce i poza jej granicami odbędzie się jedenaste Narodowe Czytanie. Lekturą tegorocznej akcji będą „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza.

Jak co roku Narodowe Czytanie zainauguruje w warszawskim Ogrodzie Saskim para prezydencka. Na scenie wystąpi kilkunastu aktorów. Całość wyreżyserował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.

„My będziemy się bawić konwencjami: od komedii romantycznej po horror. Przez pryzmat współczesnej kultury będziemy przyglądać się tym tekstom. Zaprosiłem do współpracy młodych artystów, bo bardzo wierzę w polski, młody teatr. Tak z uśmiechem powiem, że będzie dziesięciu Mickiewiczów i cztery Maryle” – powiedział Janusz Kukuła.

W Ogrodzie Saskim wystąpią: Beata Fido, Angelika Kurowska, Lucyna Malec, Joanna Pach-Żbikowska oraz Piotr Bajtlik, Krzysztof Kwiatkowski, Michał Mikołajczak, Józef Pawłowski, Stefan Pawłowski, Marcin Przybylski, Krzysztof Szczepaniak, Rafał Zawierucha oraz Andrzej Mastalerz i Jarosław Gajewski.

Teksty muzycznie zilustrują Janusz Strobel, Wojciech „Malina” Kowalewski i grupa Trzy Dni Później.

Warszawskie wydarzenie współorganizowane przez Narodowe Centrum Kultury zostanie wyemitowane przez Polskie Radio na antenie i na stronie internetowej.

„Ballady i romanse” Adama Mickiewicza wydane zostały w Wilnie w 1822 roku. Opublikowanie 14 utworów uważany jest za symboliczny początek romantyzmu.

Tomik ballad dzisiaj uznany za klasykę literatury, 200 lat temu był przewrotem w myśleniu i w oświeceniowym postrzeganiu świata. Utwory pełne grozy i humoru zostały zaadresowane do wszystkich, całego społeczeństwa. Dzieło odnosi się do wrażliwości i sentymentów odbiorcy, jednocześnie nawiązując do ludowej wyobraźni. „Ballady i romanse” osądzały rzeczywistości i dawały moralne przesłanie.

Rok 2022 został uchwalony przez Sejm RP Rokiem Romantyzmu Polskiego. Nadarzyła się więc okazja by odczytać publicznie dzieło inicjujące ważny okres w polskiej kulturze i historii.

Narodowe Czytanie organizowane jest przez prezydenta od 2012 roku. Zostało zainicjowane wspólnym czytaniem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W następnych latach Polacy czytali dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Balladynę” Juliusza Słowackiego, „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej i polskie nowele.

Exit mobile version