Od 20 lat historyczna Scena Letnia Teatru imienia Juliusza Osterwy w Gorzowie ponownie budzi ogromne zainteresowanie i przyciąga widzów. Stało się tradycją, że w lipcowe weekendy na deskach historycznego Teatru Letniego pojawiają się znane postacie nie tylko polskiej sceny artystycznej.
W 2003 roku dyrektor Jan Tomaszewicz postanowił reaktywować to niezwykłe, zapomniane miejsce. Jego inicjatywa od razu zyskała uznanie widzów i samych artystów. Przez dwie dekady scena przeszła gruntowną metamorfozę, zaczynając od zabytkowego budynku po infrastrukturę wokół. Unikatowy budynek Teatru Letniego zbudowany został w 1886 roku. Już wtedy obiekt składał się z murowanej sceny i drewnianego zadaszenia tworzącego widownię. Pod dachem stały stoliki i krzesła, a ściany po obu stronach sceny ozdobiono widocznymi do dziś freskami przedstawiającymi ogromne kandelabry. Letni Teatr przestał funkcjonować w 1925 roku. Drewnianą widownię obito deskami, tworząc tym samym pomieszczenie magazynowe dla rekwizytów. Wojnę udało jej się przetrwać w stanie nienaruszonym. W 1982 roku urządzono tu malarnię, a cztery lata później w wyniku kontroli przeciw pożarowej konstrukcję rozebrano.
Obiekt uratowano, ale to nie koniec marzeń dyrektora Tomaszewicza, planów jest jeszcze wiele, …o czym za chwilę w reportażu.
Wykorzystana w reportażu muzyka pochodzi ze spektaklu zrealizowanego przez gorzowski teatr „Moralność pani Dulskiej”. Przedstawienie to było grane na scenie letniej. Muzykę opracowała Agnieszka Siedler.
Zdięcia i muzyka za zgodą Teatru Osterwy w Gorzowie. Realizacja Łukasz Zalewski.
Posłuchaj reportażu.