„Człowiek jest epizodem w życiu przedmiotów” – reportaż Elżbiety Wozowczyk-Leszko

„Człowiek jest epizodem w życiu przedmiotów” – reportaż Elżbiety Wozowczyk-Leszko Radio Zachód - Lubuskie

Wracamy do tematu.

Już niebawem obchody 800- lecia powstania Zielonej Góry i 700- lecia uzyskania praw miejskich. Ostatnio wiele naszych audycji wiąże się z świętem Winnego Grodu nawiązując do jego historii dawnej i najnowszej. Tworzą ją konkretni ludzie, dlatego tym razem opowiemy o osobie dobrze w środowisku znanej, pracującej na rzecz zachowania tożsamości miasta i regionu.

Dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej Leszek Kania pracuje już w tej instytucji 40 lat. Zajmował kolejno stanowiska asystenta, adiunkta, kustosza w Dziale Sztuki Współczesnej, od 1997 pełnił obowiązki zastępcy dyrektora Muzeum. W 2015 r. został powołany na stanowisko dyrektora placówki, która w tym roku obchodzi jubileusz 100-lecia powstania. Jego poprzednikami na tym stanowisku byli znakomici znawcy przedmiotu m innymi Klemens Felchnerowski, Jan Muszyński czy Andrzej Toczewski. Początki zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze sięgają roku 1908, w którym mieszkaniec miasta Albert Severin przekazał swoją kolekcję ilustrującą głównie dziedzictwo zielonogórskich cechów. Muzeum w Zielonej Górze powstało w 1922 roku dzięki inicjatywie Towarzystwa Pielęgnacji Tradycji Regionalnej Miasta Zielona Góra. Po II wojnie światowej misją muzeum stało się gromadzenie i ochrona materialnego, duchowego dziedzictwa kulturowego ziem nad środkową Odrą, którym nadano wtedy historyczną nazwę “Ziemia Lubuska”. Ważnym jest także upowszechnianie wiedzy o historii, kulturze, tradycjach i zabytkach regionu. Po ostatniej rozbudowie otworzyły się nowe możliwości ekspozycji, co podniosło znacznie atrakcyjność prezentowanych form i treści.

Reportaż to portret obecnego dyrektora muzeum na tle historii tego szczególnego i ważnego nie tylko dla mieszkańców regionu miejsca.

Audycja z muzyką i w realizacji Pawła Słoniowskiego.

 

Exit mobile version