Zniszczeniu pomnika żołnierzy AK w Stryjówce. Premier: „Kolejny akt barbarzyństwa na Białorusi”

Zniszczony pomnik na mogile żołnierzy AK w Stryjówce pod Grodnem. Fot. Twitter/Łukasz Jasina

Zniszczony pomnik na mogile żołnierzy AK w Stryjówce pod Grodnem. Fot. Twitter/Łukasz Jasina

„Kejny akt barbarzyństwa na Białorusi. Tym razem zniszczono pomnik żołnierzy Armii Krajowej w Stryjówce. Ten akt wandalizmu to wyraz nienawiści reżimu Łukaszenki do Polski” napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Radio Swoboda poinformowało wczoraj, że nieznani sprawcy zdewastowali pomnik na cmentarzu żołnierzy Armii Krajowej we wsi Stryjówka w obwodzie grodzieńskim. Powołało się na wiadomość od działacza Związku Polaków na Białorusi Marka Zaniewskiego.

Na cmentarzu w Stryjówce są pochowani żołnierze AK, którzy zginęli we wrześniu 1943 roku w walce z okupantami niemieckimi.

W związku z tym zdarzeniem na miejsce przybył konsul generalny Polski w Grodnie Andrzej Raczkowski.

To kolejny akt wandalizmu na polskim cmentarzu na Białorusi.

„Choć Łukaszenko robi wszystko, by poróżnić Polaków i Białorusinów, to musimy pamiętać, że to on jest bezpośrednio odpowiedzialny za wszystko złe, co dzieje się dziś na Białorusi. Polska i Polacy chcą żyć w jak najgłębszej przyjaźni z narodem białoruskim”

– napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że „Polska wykorzysta wszystkie możliwe narzędzia dyplomatyczne, by sprawców tej profanacji spotkała sprawiedliwość”.

„Pamiętajmy, że takie akty politycznego wandalizmu robione są z premedytacją, by nas poróżnić. A wszystkie zniszczone mogiły odbudujemy, kiedy tylko Łukaszenka ustąpi”- dodał.

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina na swoim twitterowym koncie zamieścił zdjęcie polskiego konsula z Grodna Andrzeja Raczkowskiego, który stoi przy gruzach zburzonego pomnika.

Kamienny obelisk w Stryjówce upamiętniał żołnierzy VII Uderzeniowego Batalionu Kadrowego, którego dowódcą był Zbigniew Czarnocki, „Czarny”. Na tablicy pamiątkowej umieszczone były nazwiska poległych żołnierzy. Pomnik na mogile żołnierzy AK postawiono w 1992 roku staraniami Światowego Związku Żołnierzy AK przy wsparciu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Exit mobile version