Wakacje kredytowe: składanie wniosków być może już od sierpnia

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, 5 bm. Fot. PAP/Leszek Szymański

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, 5 bm. Fot. PAP/Leszek Szymański

Zakładam, że jeszcze w sierpniu będzie możliwość złożenia wniosku dotyczącego wakacji kredytowych – stwierdził podczas wtorkowej konferencji po posiedzeniu rządu minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Szef resortu rozwoju pytany był w trakcie wtorkowej konferencji po posiedzeniu rządu o to, kiedy ruszą wakacje kredytowe. „Zakładam, że jeszcze w sierpniu będzie możliwość złożenia wniosku” – wskazał Waldemar Buda. Minister przypominał, że ustawa w tej sprawie „jest już w zasadzie przyjęta”.

Szef MRiT odpowiadał także we wtorek na pytanie dot. inflacji. „Dzisiaj w Polsce mamy o tyle dobrą sytuację, że inflację ponosimy wszyscy jako Polacy, bo wszyscy z zasadzie mamy pełne zatrudnienie” – powiedział.

Stwierdził, że „dużo gorzej by było, gdyby tego typu sytuacja zdarzyła się przy 20-proc. bezrobociu i przy 20 proc. osób, które nie mają żadnego źródła utrzymania”.

Sejm w na początku czerwca uchwalił ustawę, która m.in. wprowadza wakacje kredytowe.


Sprawdź:

Co to są wakacje kredytoweKto może skorzystaćJak złożyć wniosek * Fundusz Wsparcia Kredytobiorców * Nowy wskaźnik oprocentowania kredytów


Możliwość skorzystania z nich miałyby osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny na własny cel mieszkaniowy w złotych. Będą one mogły wnioskować o cztery miesiące wakacji kredytowych w tym roku (po dwa miesiące w III i IV kw. 2022 i po jednym miesiącu w każdym kwartale roku 2023). W ubiegłym tygodniu Senat zgłosił poprawki do tej ustawy – zgodnie z jedną z nich wakacje kredytowe mają dotyczyć umów o kredyt hipoteczny zawartych także przed rokiem 2017 r.

Poza przepisami dotyczącymi wakacji kredytowych, w ustawie zostały zawarte także rozwiązania mające na celu wzmocnienie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, z którego udzielana jest pomoc kredytobiorcom w kłopotach. Zgodnie z ustawą banki mają do końca roku wpłacić na ten fundusz dodatkowo 1,4 mld zł.

Główny Urząd Statystyczny poinformował w ostatni piątek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2022 r. wzrosły w ciągu roku o 15,6 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,5 proc.

Exit mobile version