W każdej gminie przynajmniej jedna karetka

fot: PAP/Rafał Guz

fot: PAP/Rafał Guz

MSWiA stawia na rozwój ratownictwa medycznego przez straże pożarne. W każdej gminie do dyspozycji strażaków ma być przynajmniej jedna karetka pogotowia. MSWiA przygotowało projekt ustawy o ochronie ludności, która to umożliwi – poinformował wiceszef resortu Maciej Wąsik.

Wąsik wyjaśnił, że projekt ustawy o ochronie ludności, który został skierowany do rządu przewiduje między innymi rozwinięcie systemu ratowniczego. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik podkreślił w Programie I Polskiego Radia, że ustawa ma usprawnić działania państwa w sytuacjach kryzysowych. 

Zaznaczył, że projekt ustawy o ochronie ludności powstał w odpowiedzi na zagrożenia, z którymi mamy do czynienia w ostatnich latach. „Mieliśmy w ostatnich latach wichury, COVID, kryzys uchodźczy (…) Przygotowaliśmy rozwiązania, które powodują, że będziemy przygotowani na następne tego typu kryzysy. Po to, żeby skutecznie chronić naszych obywateli” – oznajmił.

Poinformował, że w ramach rozwijania Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego Państwowa Straż Pożarna oraz Ochotnicza Straż Pożarna mają otrzymać kompetencje ratownictwa medycznego. Docelowo w każdej gminie ma być karetka. 

„Funkcjonuje Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy. Chcielibyśmy go rozwinąć. Chcielibyśmy budować zarówno w PSP jak i OSP kompetencje ratownictwa medycznego. Docelowo chcielibyśmy, żeby w każdej gminie była karetka” – powiedział Wąsik. 

Wyjaśnił, że program ma obejmować także szkolnictwo medyczne. „Rozwijamy również szkolnictwo, które będzie przygotowywało ratowników medycznych. Chcemy w ciągu kilku lat mieć 10 tys. przygotowanych, nowych ratowników medycznych” – przekazał. 

Zajęcia z ratownictwa medycznego miałyby trafić również do programów nauczania w szkołach ponadpodstawowych. Zajęcia z udzielania pierwszej pomocy w szkołach mieliby prowadzić również ratownicy medyczni, a nie nauczyciele zatrudnieni w danej szkole. 

We wtorek wicepremier i szef komitetu ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński wraz szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim i wiceszefem MSWiA Maciejem Wąsikiem zaprezentował założenia projektu ustawy o ochronie ludności i stanie klęski żywiołowej. Projekt został przyjęty przez Komitet Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych. Procedury i instrumenty w nim zawarte mają pozwolić na efektywne i szybkie działanie oraz przynieść ochronę i pomoc dla ofiar różnego typu sytuacji nadzwyczajnych.

Exit mobile version