Atlantic Council uhonorował Ukraińców nagrodą za odwagę w obliczu wojny z Rosją

Fot. PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

Fot. PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

Amerykański ośrodek analityczny Atlantic Council uhonorował w środę naród ukraiński nagrodą „Distinguished Leadership” w uznaniu dla odwagi Ukraińców w obliczu wojny z Rosją.

W imieniu narodu wypowiedział się przez łączę internetowe prezydent Wołodymyr Zełenski, który przekazał, że odwaga to cecha narodowa Ukraińców, a podczas gdy setki tysięcy osób walczą, miliony pomagają w obronie kraju.

Jak podano w oświadczeniu Atlantic Council, ośrodek analityczny postanowił uhonorować Ukraińców, „których odwaga i opór przeciwko przeważającym siłom wroga zwróciły uwagę świata i obudziły nową nadzieję wśród obrońców demokracji na całym świecie”.

„To sprawiedliwy i słuszny gest, aby uhonorować tą nagrodą wszystkich obywateli Ukrainy, bo odwaga to nasza cecha narodowa”

– powiedział prezydent Zełenski w swoim wystąpieniu.

Ukraiński przywódca opowiedział indywidualne historie osób, które zasługują na miano bohaterów, w tym żołnierzy, lekarzy, dzieci i osób starszych.

„(Bohaterowie) to obrońcy Wyspy Węży, którzy nie bali się flagowego okrętu rosyjskiej floty Moskwa i wysłali rosyjski okręt w kierunku, który stał się znany na całym świecie. To niezłomni obrońcy Mariupola i Azowstalu, którzy bronią się od kilku miesięcy”

– przekazał Zełenski, po czym poprosił o chwilę ciszy, aby uczcić poległych w walce.

Prezydent mówił także o piętnastoletniej dziewczynie z obwodu ługańskiego, która prowadziła samochód z postrzeloną nogą, wioząc czterech rannych, czy o chłopcu, który przez trzy kilometry niósł swoją ranną mamę do bezpiecznego miejsca. Wspomniał również o historiach starszych osób, które przeżyły piekło drugiej wojny światowej i Wielkiego Głodu na Ukrainie, a teraz znów musiały doświadczać cierpienia. Jedną z nich była Wanda, która jako dziecko ukrywała się w piwnicy przed niemieckimi nazistami w Mariupolu, widziała okupację miasta w 2014 roku i zmarła w tym roku w wieku 91 lat, ponownie ukrywając się w mariupolskiej piwnicy.

„To miliony Ukraińców, którzy bronią swojej ojczyzny i całego świata”

– podsumował prezydent.

W tym roku tą samą nagrodą została uhonorowana przez Atlantic Council także ukraińska piosenkarka Jamala, która „wykorzystała swoją sławę do uświadomienia światu trudnej sytuacji swojego kraju”. Inni nagrodzeni to premier Włoch Mario Draghi, który „nadał moralny kierunek odpowiedzi Unii Europejskiej na agresję Putina” oraz jego rodak Claudio Descalzi, prezes giganta energetycznego Eni, „za wysiłki zmierzające ku uniezależnieniu się Włoch od rosyjskiego gazu oraz zwrócenia ich ku bardziej zrównoważonej przyszłości”.

Exit mobile version