Żagań uczcił rocznicę Wielkiej Ucieczki z obozu jenieckiego

fot. K.Gonera

fot. K.Gonera

Na terenach Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu przeprowadzono uroczystości upamiętniające 78. rocznicę Wielkiej Ucieczki ze Stalagu Luft 3. W apelu pamięci uczestniczyli mieszkańcy miasta, samorządowcy oraz wojsko.

W nocy z 24 na 25 marca 1944 roku 76 lotników, w tym Polacy podjęło się próby wydostania z obozu. Udało się tylko trzem z nich. Pozostałych złapano, a 50 rozstrzelano. Wydarzenie rozpoczął przelot pary samolotów F16 Polskich Sił Powietrznych. – Historia sprzed 78 lat łączy tu, w Żaganiu przedstawicieli wielu krajów – mówi organizator rocznicowego spotkania, dyrektor muzeum Marek Łazarz:

– Jako historyk, ale i Brytyjczyk musiałem tu dzisiaj być. To moja powinność i obowiązek – zaznacza Howard de Lestre, który projektował replikę baraku znajdującego się na terenach żagańskiego muzeum:

Kwiaty pod pomnikiem złożyli polscy, amerykańscy i brytyjscy żołnierze. – Jeńcy nawet w niewoli prowadzili walkę. Ich ucieczka miała za zadanie wprowadzenie zamieszania na tyłach przeciwnika – mówi major Aleksander Wojas z Czarnej Dywizji:

Na uroczystość przybyło także wielu mieszkańców Żagania. Kazimierz Szymkowiak odwiedza to miejsce ze względu na pamięć o żołnierzach, ale i najbliższych członkach rodziny:

Dodajmy, że asystę honorową podczas uroczystości zapewnili żołnierze z 11. Batalionu Dowodzenia.

Exit mobile version