Kraje Europy Środkowej przygotowują się na falę uchodźców z Ukrainy. W zależności od scenariusza będą ich setki tysięcy, a nawet miliony. Polska jest wymieniana jako najważniejszy kraj przyjmujący uchodźców – pisze we wtorek dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.
“Jesteśmy bardzo czujni i przygotowani na wszystkie możliwe scenariusze” – powiedziała w poniedziałek w Wiedniu minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser, gdzie połączyła wizytę inauguracyjną u austriackiego ministra spraw wewnętrznych Gerharda Karnera z otwarciem bałkańskiej konferencji na temat uchodźców.
Niemcy przygotowują się do udzielenia „schronienia i wsparcia humanitarnego”. Koncentrują się jednak na pomocy humanitarnej w krajach graniczących z Ukrainą: „Przygotowujemy się przede wszystkim do wspierania krajów sąsiednich. To jest pierwszy scenariusz” – mówiła minister.
UE od kilku tygodni współpracuje z państwami członkowskimi nad planami awaryjnymi. „Komisarz UE do spraw wewnętrznych Ylva Johansson powiedziała to w weekend podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Odniosła się również w szczególności do krajów bezpośrednio graniczących z Ukrainą, która liczy około 41 milionów mieszkańców” – pisze FAZ. Johansson wymieniła Polskę, która graniczy bezpośrednio z Ukrainą, „jako najważniejszy kraj przyjmujący uchodźców, ale także Włochy, Niemcy i Francję”. W tych krajach mieszka już wielu Ukraińców.
„Polska, której obywatele czują dużą sympatię do zagrożonej Ukrainy, uważa, że ma szczególny obowiązek” – zauważa FAZ. W piątek rząd przyjął program „Pomoc dla Ukrainy”. Premier Mateusz Morawiecki utworzył międzyresortowe grupy robocze ds. przyjmowania uchodźców oraz rannych z Ukrainy – poinformowało w weekend jego biuro. „W przypadku rosyjskiego ataku chcemy złagodzić jego skutki” – powiedział szef rządu. Jak powiedział, niezbędna infrastruktura jest przygotowywana we wschodniej Polsce, ale uwzględnia się również wnętrze kraju – pisze niemiecki dziennik i przypomina, że polskie władze „od tygodni przygotowują listę możliwości zakwaterowania i wyżywienia (…) W Polsce mieszka już co najmniej milion Ukraińców (…)”.
FAZ zwraca uwagę, że „spośród wszystkich krajów UE, Rumunia ma najdłuższą granicę z Ukrainą, liczącą około 650 kilometrów” – zauważa FAZ. Rząd tego kraju nie wyklucza „masowego napływu uchodźców”, powiedział w zeszłym tygodniu minister spraw wewnętrznych Lucian Bode w rumuńskiej telewizji. Tymczasowe zakwaterowanie dla uchodźców zostało już utworzone we wszystkich obwodach wzdłuż granicy z Ukrainą. Dodatkowo określono lokalizacje dla większych ośrodków recepcyjnych z odpowiedzialnym tam personelem medycznym.
„Frankfurter Allgemeine Zeitung” pisze, że nie tylko kraje takie, jak Polska, Rumunia, Słowacja czy Węgry, ale również Izrael, do którego w 2021 r. wyemigrowało 2800 osób z Ukrainy i 7000 z Rosji, spodziewa się uchodźców. W niedzielę w Tel Awiwie wylądowało już 75 osób z Ukrainy. Minister imigracji Pnina Tamano-Shata powitała ich słowami: „Nasze przesłanie dla Żydów na Ukrainie jest jasne: Izrael zawsze będzie ich domem”. Nawet 200 tysięcy obywateli Ukrainy teoretycznie mogłoby skorzystać z izraelskiego prawa do „powrotu” do Izraela – napisała w poniedziałek gazeta „Juedische Allgemeine”.