Rocznica urodzin Karola Wojtyły

Rocznica urodzin Karola Wojtyły Radio Zachód - Lubuskie

fot: Pixabay

98 lat temu, 18 maja 1920 roku w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II i Święty Kościoła katolickiego. Zasiadał na Stolicy Apostolskiej od 1978 do 2005 roku. Wkrótce po śmierci rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny, a potem kanonizacyjny, zakończony w 2014 roku wyniesieniem na ołtarze przez papieża Franciszka.

Karol Wojtyła pochodził z rodziny głęboko wierzącej, kultywującej chrześcijański system wartości i tradycje patriotyczne. Przed wojną poeta, aktor i pedagog, podczas okupacji niemieckiej pracował jako robotnik w kamieniołomach i współtworzył konspiracyjny teatr. Po wojnie, już jako ksiądz, a później biskup i kardynał, zmagał się z realiami komunistycznego reżimu. Wybrany przez konklawe 16 października 1978 roku, był pierwszym od ponad 450. lat biskupem Rzymu niebędącym Włochem oraz najmłodszym z papieży, od półtora wieku. Miał 58 lat.

Papież pochodzący zza „żelaznej kurtyny”, stał się jedną z najbardziej znaczących osobowości XX wieku. Wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła katolickiego i całego świata, między innymi przyczynił się do upadku komunizmu. Angażował się w działania na rzecz porozumienia między wyznawcami chrześcijaństwa, judaizmu oraz islamu. Był pierwszym papieżem, który odwiedził kościół protestancki oraz synagogę, a także rozpoczął publiczny dialog głowy Kościoła katolickiego z muzułmanami. Za nieocenione uważa się jego zasługi dla dialogu katolicko-żydowskiego. Wychodził do ludzi niewierzących i opuszczonych na wszystkich kontynentach. Jego głównym celem, jak wielokrotnie podkreślał, było głoszenie orędzia Miłosierdzia Bożego. Jan Paweł II ustanowił specjalne święto, obchodzone w pierwszą niedzielę po Wielkanocy – Święto Miłosierdzia Bożego.

Realizował postanowienia Soboru Watykańskiego II i wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie. Nazwany „papieżem pielgrzymem” odbył 104 podróże zagraniczne, odwiedzając 129 krajów. Zwołał i przewodniczył kilkunastu spotkaniom młodzieży z całego świata. Wyniósł na ołtarze więcej osób niż jego poprzednicy przez 5 stuleci.

Zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Został ogłoszony błogosławionym w 2011 roku, po trwającym niecałe sześć lat procesie beatyfikacyjnym, który był jednym z najkrótszych w historii. Trzy lata później, 27 kwietnia 2014 roku odbyła się kanonizacja papieża Polaka. Jego wspomnienie liturgiczne przypada 22 października, w rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu.
Z kolei 16 października, związany z rocznicą wyboru Karola Wojtyły, został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej świętem państwowym i jest obchodzony jako Dzień Papieża Jana Pawła II. W uchwale z 2005 roku posłowie napisali, że stanowi on hołd „największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory”.

Exit mobile version