Rocznica Marca ’68: uchwała Sejmu, okolicznościowy mural w stolicy

Rocznica Marca '68: uchwała Sejmu, okolicznościowy mural w stolicy Radio Zachód - Lubuskie

MURAL MARZEC'68, fot. PAP/Paweł Supernak

Senacka komisja ustawodawcza jednogłośnie opowiedziała się w środę za tym, żeby Izba Wyższa przyjęła uchwałę ws. 50. rocznicy Marca ’68 o takiej samej treści, jaką we wtorek przyjął Sejm. Dziś w Warszawie odsłonięto także okolicznościowy mural poświęcony wydarzeniom marcowym.

 

Początkowo, na wcześniejszych posiedzeniach, komisja pracowała nad dwoma projektami uchwał ws. Marca ’68: autorstwa senatora PiS Jana Żaryna oraz zgłoszonej przez senatorów PO. Jednak podczas prac grupa senatorów zgłosiła propozycję przyjęcia przez Senat tekstu uchwały, który będzie wspólny dla obu Izb.

W środę rano komisja jednogłośnie poparła ten wniosek, przyjmując wspólną dla obu Izb treść projektu uchwały dot. 50. rocznicy Marca ’68. Jednocześnie komisja wprowadziła do projektu drobne poprawki redakcyjne.

W przyjętej przez Sejm uchwale przypomniano, że Marzec ’68 rozpoczął się od protestów przeciwko zdjęciu ze sceny Teatru Narodowego „Dziadów” w inscenizacji Kazimierza Dejmka, spektaklu będącego „sprzeciwem wobec totalitarnej dyktatury, cenzury i prześladowań politycznych”.

W uchwale podkreślono, że Sejm RP, pamiętając o „dramatycznych losach Żydów polskich – zmuszanych przez władze komunistyczne do opuszczenia Polski w 1968 roku, wyraża zdecydowany sprzeciw wobec jakichkolwiek objawów antysemityzmu”.

Dziś w Warszawie z okazji 50. rocznicy Marca 1968, przy stacji metra Centrum odsłonięto także okolicznościowy mural, który powstał on w ramach akcji organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”. Dzieło ma przypominać o ok. 13 tysiącach Polaków żydowskiego pochodzenia, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia Polski w 1968r.

Exit mobile version