Nie będzie branżowej szkoły specjalnej

Nie będzie branżowej szkoły specjalnej Radio Zachód - Lubuskie

Fot. A.Steciąg

Rada powiatu żagańskiego nie zgodziła się na utworzenie Specjalnej Szkoły Branżowej dla uczniów upośledzonych umysłowo.

Placówka miałaby powstać przy Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Żaganiu, którego podopieczni – po ukończeniu gimnazjum – nie musieliby trafiać do szkół zawodowych na terenie powiatu, tylko kontynuowaliby naukę w tym samym miejscu, co do tej pory.

Renata Socha, dyrektorka Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Żaganiu, mówi, że utworzenie takiej szkoły byłoby wielką szansą dla niepełnosprawnych umysłowo uczniów.

– Widzimy bowiem, że bez odpowiedniej opieki nie ma dla nich praktycznie żadnych szans na zdobycie zawodu – podkreśla:

 

Odrzucenie propozycji dotyczącej utworzenia specjalnej szkoły branżowej krytykuje m.in. radny powiatowy Zbigniew Białkowski.

Jego zdaniem, niepełnosprawni umysłowo uczniowie mieliby dzięki temu większe możliwości zdobycia zawodu, a później znalezienia też pracy:

 

Michał Cisek, naczelnik wydziału oświaty w Starostwie Powiatowym w Żaganiu, uważa jednak, że Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nie musi wcale tworzyć dla swoich podopiecznych szkoły branżowej.

Jak mówi, każda funkcjonująca już na terenie powiatu szkoła ponadgimnazjalna może bowiem przyjąć takich uczniów i przygotować ich do wejścia na rynek pracy:

 

Potwierdza to także Andrzej Skawiński, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Szprotawie, gdzie uczęszczają niepełnosprawni umysłowo uczniowie :

 

Innego zdania jest jednak Klaudia Salamon, mama 18-letniej Natalii.

Według niej, osobna szkoła branżowa jest bardzo potrzebna, ponieważ podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Żaganiu, tak jak jej córka, mają wielki problem z odnalezieniem się w „normalnych” szkołach:

 

Wniosek o utworzenie w Żaganiu Specjalnej Szkoły Branżowej rozpatrywano dziś na nadzwyczajnej sesji rady powiatu żagańskiego. Propozycja dyrekcji i rodziców uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego została jednak odrzucona.

Przeciw wnioskowi było 10 radnych powiatowych, trzech było za, tylu samo wstrzymało się od głosu.

 

 

Exit mobile version