Konferencja o własności mediów w Polsce

Konferencja o własności mediów w Polsce Radio Zachód - Lubuskie

foto: PAP

W Domu Dziennikarza w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona własności mediów w Polsce. Zorganizowało ją Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

O dekoncentracji mediów, a także finansowaniu mediów publicznych dyskutowali przedstawiciele władz, Rady Mediów Narodowych, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz dziennikarzy. Uczestnicy dyskusji podkreślali, że ustawa dotycząca dekoncentracji mediów w Polsce jest niezbędna, bo większość polskiego rynku medialnego jest w rękach zagranicznych właścicieli.

Prezes SDP Krzysztof Skowroński otwierając debatę powiedział, że kwestia własności mediów w Polsce to bardzo ważny temat, dyskutowany od kilku lat. Według niego, zapomniano ostatnio o bardzo ważnym haśle: Nie ma wolności bez własności. „To fundament dla demokratycznego kraju” – zwrócił uwagę Krzysztof Skowroński. Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski powiedział, że ustawa o dekoncentracji mediów jest potrzebna, jednak dla jej dobra nie nazywałby jej repolonizacyjną, ponieważ może to wywołać protesty za granicą, a przez to – utrudnić jej wprowadzenie. Podkreślił jednak, że ustawa o dekoncentracji mediów jest jak najbardziej uzasadniona i że takie zapisy mają inne państwa europejskie. „Rezolucja Rady Europy z marca ubiegłego roku namawia wprost, żeby takie zapisy wprowadzić. Mówi, że to jest bardzo istotny element działań państwa w trosce o pluralizm” – powiedział Witold Kołodziejski. Według niego, „rozsądne, dobre zapisy dekoncentracyjne nie zaszkodzą, a mogą tylko pomóc”.

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański podczas konferencji powiedział, że najbardziej niszczącym procesem, jaki dotknął media publiczne, była komercjalizacja. Dlatego też – jego zdaniem – trzeba zagwarantować solidne i stabilne finansowanie mediów publicznych z pieniędzy publicznych. „To niesłychanie istotne, żeby ten system finansowania odciążył media publiczne od obowiązków walki na rynku komercyjnym” – podkreślił Krzysztof Czabański.

Podczas konferencji dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Jolanta Hajdasz wystąpiła z postulatem utworzenia ogólnopolskiego Krajowego Rejestru Mediów, w którym byłyby zgromadzone i łatwo dostępne informacje na temat mediów i ich właścicieli.

Exit mobile version