W Galerii Kresowej w Żarach finał wojewódzkiego konkursu pt.” Poznajemy kresową ojcowiznę”, w którym laureatami byli uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Jednym z tematów konkursu było zaprojektowanie Kopca Obrońców Lwowa, o którego powstanie zawnioskowali kresowianie z Żar do Prezydenta Wrocławia w związku z przypadającą w roku bieżącym 100-letnią rocznicą odzyskania Niepodległości przez Polskę, ale również jakże ważną 100. rocznicą Obrony Lwowa przez naszych rodaków. Bez wątpienia kilka wyróżnionych prac może być wspaniałą inspiracją dla architektów , którzy chcieliby zaprojektować rzeczywisty Kopiec we Wrocławiu. Szczególne uznanie wzbudził projekt z figurką batiara ubranego po lwowsku z za dużym karabinem i naramienną torbą.
W konkursie pojawiło się 25 makiet o różnym stopniu trudności wykonawstwa, techniki i użytego materiału, w każdej pracy zaś pojawiło się coś znamienitego – to zaangażowanie które widać w każdym nawet najmniejszym szczególe projektu, tu nie może być mowy o przypadkowości. Dzieci doskonale zrozumiały zagadnienia, a co ważne potrafiły pod okiem rodziców i nauczycieli urzeczywistnić swoje wizje artystyczne w zróżnicowany sposób. Wszystkim uczestnikom konkursu należą się brawa i wyrazy uznania.
Żarscy kresowianie apelują do Prezydenta Wrocławia, miasta zwanym drugim Lwowem, o wykorzystanie tak wspaniałych makiet i wybudowanie Kopca Obrońców Lwowa na stulecie odzyskana niepodległości, tym bardziej, że swój patronat honorowy nad przedsięwzięciem wyraził gotowość objąć Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda, w liście skierowanym do Prezesa Klubu Tarnopolan Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich w Żarach, dr. n.med. Krzysztofa Kopocińskiego.
Wyróżnione prace:
Jedna z wyróżnionych prac przedstawia kopiec porośnięty trawą ze spiralną drogą prowadzącą na szczyt, droga opasana jest biało – czerwoną flagą a wchodzący po niej zwiedzający na ścianie mogą przeczytać nazwiska poległych w obronie Lwowa, które umieszczone zostały na specjalnych tabliczkach .
Inna wyróżniona praca z głównym motywem przewodnim odzwierciedlająca postać Jasia Kukawskiego , 9-latka poległego w obronie Lwowa uzbrojonego w karabin większy niż on sam i ubranego w typowo lwowski strój, obok zaś sylwetki Jasia znajduje się kamień z cytatem piosenki „Orlątko”.
Trzeci z ciekawych projektów przestawia na szczycie kopca trzy białe krzyże z tabliczkami nagrobnymi poświęconymi trzem najmłodszym poległym obrońcom czyli Jasiowi Kukawskiemu, Jurkowi Bitschanowi i Antosiowi Pietrykiewiczowi.
Jury w składzie:
Wioletta Markulak, reprezentująca Lubuskie Kuratorium Oświaty
dr n.med. Krzysztof Kopociński, Prezes Klubu Tarnopolan Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich w Żarach
dr n.med. Zbigniew Kopociński , Prezes Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów w Żarach
Henryk Domaradzki, artysta rzeźbiarz z Bieniowa
Edward Złotek, Kresowe Towarzystwo Turystyczno –Krajoznawcze w Żarach
Doktorzy Krzysztof i Zbigniew Kopocińscy – lekarze okuliści, od wielu lat bardzo zaangażowani społecznie w utrwalanie pamięci o Polsce i Polakach.