„Moje dzieci powinny pamiętać, że są Polakami”

"Moje dzieci powinny pamiętać, że są Polakami" Radio Zachód - Lubuskie

pomnik Międzyrzecz, fot. Kamil Hypki

W Międzyrzeczu odsłonięto pomnik generała Józefa Dowbor-Muśnickiego, dowódcy Powstania Wielkopolskiego.

To inicjatywa byłych i obecnych żołnierzy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, która wpisała się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jednostka w Międzyrzeczu nosi od kilkunastu lat imię generała. Pomnik stanął na placu przy międzyrzeckim zamku. Posłuchaj relacji:

Pomnik przestawia postać generała stojącego w mundurze, z szablą. Figura wykonana w technice odlewu ma zbliżone rozmiary do naturalnych. Autorem projektu jest rzeźbiarz i odlewnik Robert Sobociński z Poznania.

 

Józef Dowbor-Muśnicki urodził się 25 października 1867 r. w Garbowie koło Zawichostu w rodzinie ziemiańskiej. W latach 1899-1902 studiował w rosyjskiej Akademii Sztabu Generalnego, kończąc ją w stopniu majora. Przez ponad 30 lat służył w wojsku rosyjskim. Był oderwany od środowiska polskiego, dlatego, jak sam przyznawał, mówił nie najlepiej po polsku. Wziął udział w wojnie rosyjsko-japońskiej w 1905 r., a podczas I wojny światowej doszedł do stopnia generała i stanowiska dowódcy korpusu.

Po wybuchu rewolucji lutowej podporządkował się Naczelnemu Polskiemu Komitetowi Wojskowemu w Rosji i na początku sierpnia 1917 r. został organizatorem i dowódcą I Korpusu Polskiego w Rosji. Na początku 1918 r. na czele I KP toczył walki z Armią Czerwoną. Wsławił się zajęciem Bobrujska w lutym 1918 r. Wtedy też podporządkował się Radzie Regencyjnej, a następnie pod naciskiem niemieckim zdemobilizował oddziały korpusu.

Od stycznia 1919 r. był naczelnym dowódcą Powstania Wielkopolskiego. W marcu tego roku awansowany na stopień generała broni. Po zwycięskim powstaniu w Wielkopolsce brał udział w walkach o Lwów. 14 września 1920 r. przeniesiony w stan spoczynku.

Zamieszkał w majątku Batorowo koło Poznania, zajmując się gospodarstwem i działając m.in. w Stowarzyszeniu Dowborczyków „Ku chwale Ojczyzny”. Zmarł 26 października 1937 r.

Szersza relacja z dzisiejszej uroczystości w audycji historycznej w piątek po godz. 18:30.

Exit mobile version