Mejza o 21 tezach: Nie podpisałbym się pod tym

Mejza o 21 tezach: Nie podpisałbym się pod tym Radio Zachód - Lubuskie

Fot. PAP/Adam Warżawa

Polityki nie można mieszać do samorządów – mówi w Radiu Zachód Łukasz Mejza. Szef klubu Bezpartyjnych Samorządowców w lubuskim sejmiku skomentował w ten sposób „21 postulatów na 30 lecie wolności”. To inicjatywa prezydentów największych miast ogłoszona dwa dni temu w Gdańsku.

Zdaniem Mejzy pomysłodawcy 21 postulatów działali na polityczne zamówienie.

Mejza uważa, że inicjatywa jest początkiem kampanii przed wyborami parlamentarnymi.

21 postulatów to m.in. niezgodne z konstytucją pomysły likwidacji senatu w obecnym kształcie czy urzędów wojewody.

Całej rozmowy z Łukaszem Mejzą można wysłuchać ponownie na stronie Polskiego Radia Zachód.

https://www.zachod.pl/lukasz-mejza-8/

Przypomnijmy, we wtorek odbyła się sesja „Samorządna Rzeczpospolita” zorganizowana w ramach odbywającego się w dniach 1-11 czerwca w Gdańsku Święta Wolności i Solidarności dla uczczenia 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów, które miały miejsce 4 czerwca 1989 r. Na spotkaniu samorządowców zorganizowanym w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na gdańskiej wysypie Ołowianka zaprezentowanych zostało 21 tez zawierających propozycje zmian dotyczących funkcjonowania samorządów.

Samorządowcy – autorzy tez chcą m.in. pełnego prawa do decydowania o całokształcie spraw lokalnych, budowy społeczności lokalnej solidarnej i otwartej, przeciwdziałania wykluczeniom, przekształcenia Senatu RP w Izbę Samorządową, zniesienia odgórnego ograniczenia kadencyjności, obowiązkowych konsultacji z samorządami i społecznością lokalną wszystkich projektów ustaw, zwiększenia nakładów na edukację (w tym godne pensje nauczycieli) i decentralizacji służby zdrowia.

Wśród ważnych zmian wymieniają także przekazanie samorządom funduszy lub narzędzi prawnych pomocnych w: skutecznej ochronie środowiska (w tym walkę ze smogiem), ochronie krajobrazu i przestrzeni publicznej oraz rozwoju budownictwa komunalnego i społecznego. Domagają się także realnego wpływu na funkcjonowanie straży pożarnej, sanepidu oraz nadzoru budowlanego.

Samorządy chcą też samodzielności w ustanawianiu podatków lokalnych i możliwości prowadzenia działalności gospodarczej, by pozyskiwać „środki na projekty ważne dla mieszkańców”. Wśród postulatów znalazły się także: decentralizacja rozdziału funduszy unijnych, przekazanie społecznościom lokalnym mienia publicznego będącego dziś w dyspozycji agencji państwowych, likwidacja urzędu wojewody i przekazanie wszystkich jego zadań samorządowi województwa oraz odpolitycznienie mediów publicznych.

Exit mobile version