Buzek i Czarnecki liderami rozpoznawalności, Thun – nieufności wobec europosłów

Buzek i Czarnecki liderami rozpoznawalności, Thun - nieufności wobec europosłów Radio Zachód - Lubuskie

Fot. Parlament Europejski/www.europarl.europa.eu

Przed majowymi wyborami do PE CBOS zapytał ankietowanych o opinie dotyczące pracy europosłów, a także o zaufanie, jakim darzą konkretnych polskich polityków aktywnych na scenie europejskiej.

Spośród europarlamentarzystów, o których pytał CBOS, największym zaufaniem cieszy się Jerzy Buzek. Zaufanie do niego deklaruje 42% badanych, a nieufność – 18%. Jest on też zdecydowanie najbardziej rozpoznawalny spośród polityków uwzględnionych w badaniu – nie zna go jedynie co piąty (20%) respondent.

Na kolejnym miejscu, także z relatywnie wysoką rozpoznawalnością (64%), znalazł się Ryszard Czarnecki, któremu ufa 28% respondentów, a 21% deklaruje wobec niego nieufność.

Poza nimi jedynie dwójka europarlamentarzystów jest identyfikowana przez co najmniej połowę badanych. To Jarosław Kalinowski (57%) i Danuta Hübner (51%). Zaufanie do Kalinowskiego deklaruje 26% respondentów, a do Hübner 22%.

 

Europosłowie mają niewiele do roboty – tak uważa 40 proc. ankietowanych przez CBOS. Zdaniem 33 proc. bycie posłem do PE wiąże się z dużą liczbą obowiązków i pracy. W opinii 50 proc. bycie w PE, daje polskim politykom duże możliwości wspierania polskich interesów, przeciwnego zdania jest 33 proc.

CBOS zauważa, że w wyobrażeniach wielu Polaków zasiadanie w Parlamencie Europejskim nie jest zbyt wymagające: 40 proc. respondentów uważa, że europosłowie mają niewiele do roboty, 33 proc. jest zdania, że mają oni dużą ilość pracy i obowiązków a 27 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

W porównaniu do poprzedniego badania, które CBOS zrobił w lutym 2014 roku, o 4 punkty proc. wzrosła liczbą badanych przekonanych, że bycie europosłem wiąże się z dużą ilością pracy i obowiązków, o 12 punktów proc. zmniejszył się odsetek respondentów, którzy uważają, że posłowie do PE nie mają wiele pracy, a o 8 punktów procentowych zwiększył się odsetek osób niezdecydowanych.

Połowa respondentów (50 proc.) ocenia, że sprawowanie mandatu europosła daje polskim politykom duże możliwości wspierania polskich interesów (wzrost o 3 punkty procentowe w porównaniu z badaniem z 2014 roku). Jedna trzecia (33 proc.) jest przeciwnego zdania – uważa, że ich możliwości działania na rzecz kraju są niewielkie (spadek o 4 punkty proc.). 17 proc. nie wyraziło zdania na ten temat (wzrost o 1 punkt procentowy).

Exit mobile version