Cytologia? Nie dziękuję. Kobiety się nie badają!

Cytologia? Nie dziękuję. Kobiety się nie badają! Radio Zachód - Lubuskie

fot. Pixabay

Lubuski Narodowy Fundusz Zdrowia bije na alarm. Prawie jedna trzecia Lubuszanek nie wykonuje wcale badań cytologicznych – wynika z ankiety internetowej przeprowadzonej przez NFZ. Co dziesiąta Lubuszanka wykonuje badanie raz na 5 lat. 6 procent ankietowanych – maksymalnie co 4 lata.

Codziennie w Polsce 5 kobiet umiera z powodu raka szyjki macicy a 10 kobiet dowiaduje się o tym nowotworze.
Wyniki badan ankietowych prezentował dziś seksuolog i internista profesor Józef Haczyński, który zaznacza, że większość osób uczestniczących w badaniu to osoby z wyższym wykształceniem.

Jako powód rezygnacji z badania respondentki podały m.in kolejki do lekarza, względy finansowe, konieczność posiadania skierowania od lekarza lub strach przed rakiem. Tymczasem specjaliści przypominają, że do ginekologia nie jest potrzebne skierowanie, badanie jest bezpłatne, a wcześniej wykryta zmiana jest w stu procentach uleczalna.
Konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii i położnictwa, profesor Jana Skrzypczak przypomina, że badania warto wykonać jak najszybciej.

Debata ekspercka odbywa się dziś nieprzypadkowo w Walentynki – w dniu święta zakochanych. Seksuolog, profesor Zbigniew Izdebski mówi, że kochać znaczy dbać o inną osobę, ale także dbać o siebie. Także ze zdrowotnego punktu widzenia.

Dyrektor lubuskiego NFZ-u Piotr Bromber mówi, że decyzja kobiet o tym, by nie wykonywać badań przesiewowych jest niezrozumiała. – Jest sporo informacji na temat cytologii i miejsc, gdzie można ją wykonać bezpłatnie, organizujemy tzw. białe soboty, wysyłamy zaproszenia, a odzew nadal jest niewielki – dodaje dyrektor. Aby znaleźć rozwiązanie szefostwo lubuskiego NFZ – u zaplanowało cykl spotkań z ekspertami.

Według danych lubuskiego Narodowego Funduszu Zdrowia najlepiej sytuacja prezentuje się w powiecie sulęcińskim, gdzie cytologie wykonuje 27 procent kobiet. Najgorzej – w żagańskim i międzyrzeckim – tu do badania przystępuje tylko 12 procent pań.

Posłuchaj relacji: 

 

Exit mobile version