Szefowa lubuskiego OPZZ powołana do Rady Dialogu Społecznego

Szefowa lubuskiego OPZZ powołana do Rady Dialogu Społecznego Radio Zachód - Lubuskie

Fot. Facebook/OPZZ

Monika Bocian, przewodnicząca Rady OPZZ Województwa Lubuskiego została powołana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę na przedstawiciela strony społecznej w Radzie Dialogu Społecznego.

Jak mówi Monika Bocian, po zapaści dialogu społecznego w Polsce jeszcze w czasach działania Komisji Trójstronnej, jej głównym celem jest obecnie urealnienie dialogu między rządem, pracodawcami i stroną społeczną:

Monika Bocian jest zielonogórzanką. Działalnością związkową zajmuje się od 20 lat, a lubuskimi strukturami OPZZ kieruje od 2015 roku.

Oprócz niej nominacje do RDS otrzymali: wicepremier Jacek Sasin, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister finansów Tadeusz Kościński, minister klimatu Michał Kurtyka oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg

Podczas uroczystości prezydent podziękował nowym członkom i wyraził nadzieję, że Rada w nowym składzie „będzie pracowała dobrze”.

„Zawsze mam tę nadzieję, że będzie pracowała lepiej niż do tej pory i tego wszystkim życzę”

– powiedział, zwracając się do nowych członków RDS.

„Rada Dialogu Społecznego jest stworzona po to, żeby dyskutować i wypracowywać najważniejsze rozwiązania, aby te rozwiązania, które mają służyć rozwojowi społecznemu i gospodarczemu Polski, były opracowane jak najlepiej i żeby jak największa część z nich przechodziła w zgodzie”

– przekonywał Andrzej Duda.

Roczne przewodnictwo w Radzie Dialogu Społecznego objął prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. Zastąpił na tym stanowisku szefową Forum Związków Zawodowych Dorotę Gardias.

Czym jest Rada Dialogu Społecznego?

Powołana przez ustawę z 27 sierpnia 2015 r. Rada Dialogu Społecznego jako forum trójstronnej współpracy zastąpiła Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych.

W skład RDS ze strony społecznej wchodzą przedstawiciele związków zawodowych i organizacji pracodawców, stronę rządową reprezentują wskazani członkowie Rady Ministrów, przedstawiciele ministra pracy i ministra finansów.

Funkcję przewodniczącego RDS pełnią rotacyjnie przez rok przedstawiciele każdej ze stron – związkowców, pracodawców i rządu.

Exit mobile version