IPN uruchomił portal Przystanekhistoria.pl – największy ze swoich serwisów internetowych

IPN uruchomił portal Przystanekhistoria.pl - największy ze swoich serwisów internetowych Radio Zachód - Lubuskie

przystanekhistoria.pl - portal historyczny IPN

Instytut Pamięci Narodowej uruchomił portal przystanekhistoria.pl. Podczas prezentacji serwisu na konferencji w Warszawie jego autorzy podkreślali, że to nowa jakość w edukacji historycznej. Witryna prezentuje najnowsze ustalenia historyków oraz współpracowników IPN dotyczące XX-wiecznych dziejów Polski.

Portal zawiera 400 artykułów popularnonaukowych, tysiąc filmów i blisko 800 publikacji cyfrowych do pobrania za darmo.

Prezes IPN dr Jarosław Szarek powiedział, że nazwa nowego serwisu nawiązuje do sieci centrów edukacyjnych IPN w Polsce i za granicą.

„Ten Przystanek Historia jest odpowiedzią na technologiczne, cywilizacyjne zmiany, jakie zachodzą. Internet jest tym miejscem przekazu wiadomości, z którego najczęściej korzysta młodzież, z którego korzystają nauczyciele. Przystanekhistoria.pl jest dla każdego, dla każdej osoby interesującej się historią”

– podkreślał szef IPN.

Internetowym „Przystankiem Historia” kieruje dr Rafał Leśkiewicz. Jak zaznaczył, na uwagę zasługuje przedstawienie opisywanych wydarzeń historycznych na osi czasu.

„Podzieliliśmy historię Polski na kilka podokresów. Prezentujemy w ramach tego portalu najciekawsze naszym zdaniem materiały dotyczące każdego z tych okresów historycznych. Jeżeli znajdziemy się w okresie II wojny światowej, znajdą tu Państwo szereg ciekawych materiałów umieszczonych w kapsułach tematycznych – zarówno książek, wydawnictw ulotnych, jak i materiałów filmowych”

– wyjaśniał szef portalu. Wśród tematów dotyczących II wojny światowej są publikacje m.in. o Armii Krajowej, Generalnym Gubernatorstwie, Wrześniu 1939 roku, Armii Czerwonej i obozach koncentracyjnych.

Dr Rafał Leśkiewicz mówił, że przystanekhistoria.pl jest skierowany nie tylko do pasjonatów, ale przede wszystkim do odbiorców, dla których „historia jest jednym z wielu przedmiotów w szkole”. Odwiedzający portal znajdą na nim odpowiedzi na szereg pytań dotyczących najnowszych dziejów Polski.

„Między innymi próbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego stan wojenny wprowadzono nocą z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Prezentujemy ponadto bardzo ciekawy artykuł doktora Pawła Kosińskiego poświęcony dziennikom Hansa Franka, wyjątkowemu źródłu historycznemu, dokumentującemu zbrodnie na Polakach w okupowanej Polsce”

– opowiadał dr Rafał Leśkiewicz.

Symbolami portalu przystanekhistoria.pl są marszałek Józef Piłsudski, Mały Powstaniec oraz legenda „Solidarności” Anna Walentynowicz. To reprezentanci trzech epok historii naszego kraju: II Rzeczypospolitej, II wojny światowej oraz Polski pod rządami komunistów.

Na wiosnę twórcy portalu zapowiadają uruchomienie pełnej anglojęzycznej wersji serwisu oraz stworzenie aplikacji mobilnej.

Exit mobile version