Stop Krzywdzie przeciw ZUS

Stop Krzywdzie przeciw ZUS Radio Zachód - Lubuskie

fot. daniel sawicki

Czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie musiał wypłacić Kazimierzowi Herianowi ponad 200 tysięcy złotych zaległych świadczeń oraz należne odsetki?

Wszystko zapewne rozstrzygnie się ostatecznie w drugiej instancji, ale Stowarzyszenie Stop Krzywdzie, które jest zaangażowane w sprawę, ogłasza sukces. Wyrokiem sądu, ZUS ma ponownie przeliczyć należne składki.

Kazimierz Herian, Prezes Stowarzyszenia STOP Krzywdzie, czeka na rozstrzygnięcie 20 lat. Chodzi o świadczenie powypadkowe oraz wysokość emerytury, które ZUS naliczył po wypadku w pracy. W ocenie Heriana zaniżono jego wysokość i zamiast ponad 2000 zł świadczenia powypadkowego, wypłacano mu około 500 zł:

Pan Kazimierz oddał sprawę do sądu, licząc na sprawiedliwość, ale jak podkreśla, spotkał się tam z całkowitą ignorancją. Dopiero za czwartym razem nakazano ponowne przeliczenie należnych składek:

Jeśli któraś ze stron się odwoła, sprawa trafi do Sądu Apelacyjnego w Poznaniu.

Dziś otrzymaliśmy stanowisko zielonogórskiego oddziału ZUS w sprawie sporu z Kazimierzem Herianem.

Jego treść zamieszczamy poniżej:

Pan Kazimierz nie wygrał sprawy w sądzie. Wyrok z dnia 23 października 2019 odnosił się do odwołania Pana Kazimierza w sprawie standardowej decyzji waloryzacyjnej, którą każdego roku otrzymują wszyscy emeryci i renciści, wydanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w marcu 2019 r. Sąd, w wyroku o którym mowa, oddalił odwołanie Pana Kazimierza, a odwołanie w zakresie wniosku o przeliczenie emerytury i przyznania prawa do odsetek Sąd przekazał do  Zakładu Ubezpieczeń Społecznych  w celu rozpoznania. Podana przez Pana Heriana kwota 200 tys. jest nieuzasadniona i wynika z zastosowania przez biegłą sądową błędnego wskaźnika, co potwierdził sąd apelacyjny w uzasadnieniu wyroku z 6 maja 2013 r. Pan Herian wielokrotnie odwoływał się od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jego sprawy na przestrzeni lat rozpatrywały: Sąd Okręgowy, Sąd Apelacyjny a Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia skargi.

Exit mobile version