Rafalska i Brudziński o priorytetach pracy w PE

Rafalska i Brudziński o priorytetach pracy w PE Radio Zachód - Lubuskie

Fot. PAP

Europarlamentarzyści przedstawiają priorytety swej pracy w Parlamencie Europejskim. W czwartek PE ogłosił listę europosłów, którzy znaleźli się w 20 nowych komisjach. Polscy europosłowie najliczniej zapisali się do komisji spraw zagranicznych, komisji środowiska oraz komisji transportu.

Na 10 lipca zaplanowano w PE głosowanie m.in. w sprawie obsady stanowiska szefa komisji ds. zatrudnienia i spraw socjalnych. Do objęcia tej funkcji nominowana, z ramienia EKR, będzie b. wicepremier Beata Szydło.

Elżbieta Rafalska (EKR/PiS)

„Komisja zatrudnienia i spraw socjalnych PE to mój naturalny wybór, który kumuluje wszystkie problemy, jakimi zajmowałam się w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej.”

– mówiła w wywiadzie sprzed kilku dni europosłanka Elżbieta Rafalska.

[iframe title=”Rafalska: komisja zatrudnienia i spraw socjalnych PE to mój naturalny wybór” src=”//r.dcs.redcdn.pl/webcache/pap-embed/iframe/OmJUoF58.html” width=”100%” height=”500″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”]

Ostatecznie, w ogłoszonym w czwartek przez PE składzie komisji ds. zatrudnienia i spraw socjalnych znalazły się: Elżbieta Rafalska, Beata Szydło oraz Jarosław Duda (PO).

Wybór przewodniczącego tej komisji odbędzie się 10 lipca. Grupa EKR zapowiada, że zgłosi na to stanowisko kandydaturę byłej wicepremier Beaty Szydło. Jak napisano na twitterowym koncie EKR:

„W przyszłym tygodniu zgłosimy nominację Beaty Szydło na przewodniczącego komisji ds. zatrudnienia i spraw socjalnych! Jako była premier Polski, która wprowadziła serię reform pracowniczych i społecznych, będzie ona w stanie przynieść ze sobą wiele doświadczeń!”

Zgodnie z ustaleniami sił politycznych obecnych w PE, grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należy Prawo i Sprawiedliwość, ma w europarlamencie przypaść szefowanie dwóm komisjom.

Wybrana z okręgu lubusko-zachodniopomorskiego Rafalska znalazła się także w składzie komisji ds. praw kobiet i równouprawnienia, gdzie będzie pracować wraz z Elżbietą Łukacijewską, Robertem Biedroniem i Andżeliką Możdżanowską.

Joachim Brudziński (EKR/ PiS)

– Reforma Fronteksu i prawa azylowego oraz współpraca z Turcją to priorytety byłego szefa MSWiA, europosła Joachima Brudzińskiego (EKR/ PiS) na tę kadencję. W europarlamencie Brudziński złożył akces do pracy w Komisji LIBE i zapisał się do grupy bilateralnej Unia Europejska – Turcja.

[iframe title=”Brudziński: Frontex, reforma prawa azylowego, relacje z Turcją to moje priorytety w PE” src=”//r.dcs.redcdn.pl/webcache/pap-embed/iframe/Il7d9RC6.html” width=”100%” height=”500″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”]

Joachim Brudziński znalazł się w składzie 68-osobowej komisji ds. wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Obok niego do komisji weszli Andrzej Halicki (PO), Partyk Jaki i Jadwiga Wiśniewska (PiS).

Bartosz Arłukowicz (EPL/PO)

⬆ Fot, PAP/Radek Pietruszka

Bartosz Arłukowicz (PO) znalazł się w komisji ds. ochrony środowiska naturalnego, zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywności. Obok niego: Adam Jarubas (PSL), Ewa Kopacz (PO), a także Joanna Kopcińska (PiS) i Anna Zalewska (PiS).

Exit mobile version