Świadczenie „Mama 4 plus” otrzymuje już 55 tys. osób

Świadczenie "Mama 4 plus" otrzymuje już 55 tys. osób Radio Zachód - Lubuskie

Fot. Envato

Już 55 tys. osób korzysta ze świadczenia „Mama 4 plus” dla osób, które wychowały przynajmniej czworo dzieci – poinformowała wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Barbara Socha. Zapowiedziała, że wkrótce rząd przedstawi założenia nowej strategii demograficznej.

„Wsparcie rodzin i stawianie rodziny w centrum polityki to DNA naszego rządu. Nie planujemy żadnego ograniczania lub likwidacji jakiegokolwiek elementu programów, których celem jest wspieranie rodzin. Nasze programy są cały czas rozszerzane”

– powiedziała wiceminister.

Świadczenie uzupełniające z programu „Mama 4 plus” w wysokości minimalnej emerytury przysługuje osobom, które wychowały przynajmniej czworo dzieci.

Socha zwróciła uwagę, że do rodzin trafiło już 108 mld zł w ramach programu „500 plus”. Z kolei z Karty Dużej Rodziny korzysta już prawie milion rodzin.

„Ten program cały czas dynamicznie się rozwija, mamy już 7 tys. partnerów w całej Polsce”

– powiedziała. Przypominała, że wkrótce po raz kolejny 4,5 mln uczniów będzie mogło skorzystać z wyprawki szkolnej „Dobry start”.

Wiceminister przypomniała, że w związku z pandemią koronawirusa rodziny mogą także korzystać z zasiłku opiekuńczego.

„Ten zasiłek jest systematycznie przedłużany na czas zamknięcia szkół i przedszkoli. I nawet dzisiaj, kiedy część placówek już funkcjonuje, my nadal pozostawiamy rodzicom wolny wybór – mają oni prawo do zasiłku również wówczas, gdy nie decydują się na posłanie dziecka do przedszkola”

– podkreśliła.

Zaznaczyła, że wsparciem są również rozwiązania przewidziane w tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej. „Ich nadrzędnym celem jest ochrona miejsc pracy i zminimalizowanie wzrostu bezrobocia. To jest bardzo istotne z punktu widzenia pracowników, którzy dzięki temu mogą utrzymywać swoje rodziny” – powiedziała.

Wiceminister zapowiada rewolucyjną strategię demograficzną na lata 2020-2040

Wiceminister Socha, która jest także pełnomocnikiem rządu ds. polityki demograficznej, powiedziała, że wkrótce przedstawiona zostanie strategia demograficzna na lata 2020-2040.

„To będzie dokument jeszcze bardziej rewolucyjny niż program +Rodzina 500 plus+, ponieważ on pokazuje bardzo kompleksowe podejście do wszystkich obszarów, które mają wpływ na rodzinę, szczególnie w kontekście zwiększania dzietności, bo jak wiadomo, to jest nasze ogromne wyzwanie”

– powiedziała.

„Dokument jest już przygotowany, ale wciąż go szlifujemy, konsultujemy. Z powodu pandemii dotychczas nie udało się jeszcze przeprowadzić konsultacji z różnymi obozami politycznymi, ale takie rozmowy na pewno jeszcze się odbędą. Kluczowym warunkiem powodzenia tej strategii będzie zbudowanie politycznej zgody ponad podziałami”

– podkreśliła wiceminister Socha. Powiedziała, że odbyły się już konsultacje m.in. z organizacjami zrzeszającymi pracodawców i różnymi organizacjami kobiecymi.

„Strategia będzie wybiegać daleko poza konwencjonalne instrumenty, które widzimy w Europie Zachodniej, bo one są niewystarczające. W ostatniej dekadzie odnotowano gigantyczne spadki dzietności szczególnie w tych krajach, w których dzietność była relatywnie wysoka, np. w krajach skandynawskich”

– powiedziała.

Wskazała, że głównym celem strategii będzie osiągnięcie w ciągu 20 lat dzietności gwarantującej zastępowalność pokoleń, czyli współczynnika w wysokości 2,1. Najniższy współczynnik dzietności w Polsce odnotowano w 2015 r. – wynosił on mniej niż 1,3. Obecnie wzrósł on do 1,45.

2019: niepokojące dane GUS dotyczące demografii w Polsce

GUS w raporcie o sytuacji ludnościowej w Polsce ostrzegł przed nasilającymi się niekorzystnymi zmianami demograficznymi w naszym kraju.

„Obserwowane zmiany demograficzne wskazują, że od kilkunastu lat sytuacja ludnościowa Polski nie zmienia się istotnie – jest nadal trudna. W najbliższej perspektywie także nie należy oczekiwać znaczących zmian zapewniających stabilny rozwój demograficzny. Nadal niska liczba zawieranych małżeństw oraz obserwowane od ćwierćwiecza zmiany w trendzie dzietności będą miały negatywny wpływ także na przyszłą liczbę urodzeń, ze względu na zdecydowanie mniejszą w przyszłości liczbę kobiet w wieku rozrodczym”

– napisano w raporcie.

Dodano, że zjawisko to dodatkowo jest potęgowane wysoką skalą emigracji i dotyczy to szczególnie emigracji czasowej ludzi młodych.

„Proces starzenia się ludności postrzegany w wymiarze jednostkowym i społecznym stawia trudne wyzwania o wielopłaszczyznowym wymiarze, a więc nie tylko w sferze ekonomicznej, lecz również zdrowotnej i socjalnej”

– napisano w raporcie GUS.

„Polska, dla której prognozy rozwoju ludności są obecnie niesprzyjające, będzie musiała zmierzyć się ze wszystkimi problemami wynikającymi z niekorzystnych trendów demograficznych. Dotyczy to także regionów i mniejszych jednostek terytorialnych, szczególnie tych o najstarszej strukturze wieku mieszkańców, w których dodatkowo proces starzenia będzie się najbardziej pogłębiał”

– dodał GUS.

Dzietność w Unii Europejskiej

Współczynnik dzietności (określający liczbę urodzonych dzieci przypadających na jedną kobietę w wieku rozrodczym) w krajach Unii Europejskiej.
 

Exit mobile version