Będą ułatwienia dla wyborców

Będą ułatwienia dla wyborców Radio Zachód - Lubuskie

Fot. Pixabay

Sejm, w ramach specustawy o zwalczaniu koronawirusa, przegłosował rozszerzenie grupy wyborców, którzy mogą głosować korespondencyjnie. Będzie ono umożliwione osobom przebywającym na obowiązkowej kwarantannie oraz tym, którzy ukończyli 60 lat.

Poprawkę zmieniającą Kodeks wyborczy zgłosiło Prawo i Sprawiedliwość. Zgodnie z uchwalonym w ramach całości specustawy przepisem korespondencyjnie będą mogli głosować wyborcy „podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych”, jak również osoby, które „najpóźniej w dniu wyborów skończyły 60 lat”. Ta druga grupa wyborców będzie też mogła wybrać głosowanie przez pełnomocnika zamiast korespondencyjnie. Zamiar głosowania korespondencyjnego trzeba będzie zgłosić komisarzowi wyborczemu do 15 dnia przed wyborami. a w przypadku osób pozostających na kwarantannie, do 5 dnia przed terminem wyborów. Głosowanie korespondencyjne nie dotyczy obwodów wyborczych umiejscowionych za granicą oraz na statkach morskich.

Poprawce zgłoszonej przez PiS sprzeciwiali się posłowie opozycji. Ostatecznie za nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw głosowało 343 posłów, 73 przeciw a 19 posłów wstrzymało się od głosu. Za specustawą głosowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej. Przeciw byli posłowie Lewicy oraz PSL-Kukiz’15. Koło Konfederacji wstrzymało się od głosu.

Exit mobile version