O generale Maczku i jego żołnierzach w Żaganiu

O generale Maczku i jego żołnierzach w Żaganiu Radio Zachód - Lubuskie

Fot. Rafał Mniedło/11LDKP

Film o generale Stanisławie Maczku i drugi, o Marianie Walentynowiczu, prekursorze komiksu, autorze Koziołka Matołka i korespondencie wojennym 1 Polskiej Dywizji Pancernej gen. Maczka miała okazję obejrzeć żagańska publiczność oraz żołnierze, również amerykańscy.

Żagań, nazywany Pancerną Stolicą Polski, kultywuje pamięć o gen. Maczku, jego imieniem nazwano plac, szkołę, w pobliskim Świętoszowie stacjonuje 10 Brygada Kawalerii Pancernej im. gen. Maczka.

Filip Kowalik ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. gen. Maczka dużo wie o dowódcy 1 Polskiej Dywizji Pancernej, ale film obejrzał z zainteresowaniem:

Filmy „Marian na wojnie” i „Niepokonany. Opowieść o gen. Maczku” to szerszy projekt Muzeum Historii Polski mający na celu przybliżenie postaci generała i jego dywizji. Obejmuje również wystawę multimedialną, publikacje, a także ścianę multimedialną w Bredzie, gdzie powstaje Muzeum pamięci gen. Maczka.

Tak o projekcie mówi Wojciech Kalwat z Muzeum Historii Polski:

Inicjatorem pokazów w Żaganiu i Świętoszowie był kustosz Izby Pamięci Czarnej Dywizji Waldemar Kotula. Pokazy odbyły się pod patronatem władz miasta, dowództwa 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej i Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków.

Exit mobile version