Z 1143 łóżek dla chorych na COVID-19 w Lubuskiem zajętych jest 648

Z 1143 łóżek dla chorych na COVID-19 w Lubuskiem zajętych jest 648

Fot. PAP/Radek Pietruszka

W woj. Lubuskim w szpitalach dla pacjentów chorych na COVID-19 i podejrzanych o zakażenie koronawirusem są przygotowane 1143 łóżka. Według stanu na piątek zajętych było 648 – poinformował dyrektor Biura Wojewody Lubuskiego Karol Zieleński.

W regionie jest 56 łóżek respiratorowych dla pacjentów z najcięższymi objawami COVID-19. Według ostatnich danych zajęte były 42 z nich.

„Dzisiaj z Agencji Rezerw Materiałowych otrzymaliśmy 10 respiratorów i 10 kardiomonitorów. Oczekujemy, że w ciągu weekendu przyjedzie jeszcze 45 respiratorów i 50 kardiomonitorów, które bezzwłocznie redystrybuujemy do lubuskich szpitali. Jest to większa ilość niż zapotrzebowały szpitale, dlatego mamy nadzieję, że sprzęt ten zabezpieczy najbliższy okres” – powiedział dyr. Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego (LUW) Waldemar Gredka.

Z raportu LUW wynika, że w piątek w regionie potwierdzono 487 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 19 osób. Najwięcej zakażeń w województwie wykryto w Gorzowie Wlkp. – 113.

W regionie występuje kilka większych ognisk COVID-19, m.in. wśród pensjonariuszy i pracowników niektórych domów pomocy społecznej czy też wśród pacjentów i personelu szpitalnego.

Szpitalem wyznaczonym do leczenia pacjentów z COVID-19 i z innymi ciężkimi chorobami jest Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. Ponadto wojewoda zwiększył liczbę łóżek dla pacjentów z koronawirusem w szpitalach w Drezdenku, Sulechowie, Słubicach, Kostrzynie nad Odrą i w Skwierzynie.

Szpital tymczasowy dla woj. lubuskiego ze 170 łóżkami (w tym 25 respiratorowymi) zostanie do 7 grudnia br. zorganizowany w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

„Agencja Rezerw Materiałowych jest gotowa do rozpoczęcia przekazywania sprzętu na wyposażenie szpitala tymczasowego. ARM zabezpieczy około 15 proc. zapotrzebowania, wojewoda natomiast koordynował będzie zabezpieczenie pozostałej części. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami, to do końca miesiąca powinniśmy osiągnąć gotowość” – dodał Gredka

W razie potrzeby są też plany organizacji tymczasowej lecznicy w hali sportowej w Zielonej Górze. Tutaj nie ma jednak jeszcze żadnych decyzji.

Exit mobile version