Specjaliści chcą utrzymania Centrów Pomocy Psychiatrycznej

Specjaliści chcą utrzymania Centrów Pomocy Psychiatrycznej Radio Zachód - Lubuskie

Fot. Pixabay

„Centrum Zdrowia Psychicznego w każdym powiecie!” – takie hasło towarzyszy petycji, jaka ma być wysłana do ministra zdrowia przez psychiatrów i specjalistów od zdrowia psychicznego.

Apelują oni o przedłużenie pilotażowego programu, w ramach którego w nowo powstałych Centrach Zdrowia Psychicznego w całej Polsce udzielane było wsparcie psychiatryczne i psychologiczne dla osób zmagających się z różnego rodzaju problemami. Pandemia koronawirusa mocno skomplikowała jednak pracę tych centrów i ograniczyła dostęp do specjalistów.

– Stąd nasza petycja o to, aby nie zamykać tego programu, tylko przedłużyć go co najmniej o rok – mówi Roksolana Tyburska z lubuskiego oddziału Stowarzyszenia Centrów Zdrowia Psychicznego:

W województwie lubuskim działają obecnie dwa Centra Zdrowia Psychicznego – w Szpitalu dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Międzyrzeczu oraz przy Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie.

Ewa Lewicka – Michalewska, dyrektorka szpitala w Międzyrzeczu, zwraca uwagę, że korzysta z nich bardzo wiele osób, które mogą otrzymać potrzebną pomoc w trybie ambulatoryjnym, unikając leczenia szpitalnego:

Ewa Lewicka – Michalewska uważa, że warto przedłużyć pilotażowy program Centrów Zdrowia Psychicznego na kolejne lata, a tego typu placówki powinny powstać w każdym powiecie.

– W najbliższym czasie, z powodu przedłużającej się pandemii, będziemy mieli bowiem coraz więcej osób wymagających wsparcia psychiatrów i psychologów – podkreśla dyrektorka szpitala w Międzyrzeczu:

Dodajmy, że od początku roku tylko w Centrum Zdrowia Psychicznego w Międzyrzeczu udzielono specjalistycznego wsparcia dla ponad 15 tys. osób.

Pełna treść petycji do ministra zdrowia dostępna jest na stronie internetowej psychiatria.org.pl oraz na Facebooku.

 

 

 

Exit mobile version