Groźby islamistów wobec policji po zabiciu bandyty

Groźby islamistów wobec policji po zabiciu bandyty Radio Zachód - Lubuskie

Fot. Envato

Zabiłeś mojego czeczeńskiego brata. Wszyscy wylecicie w powietrze! – takiej treści wiadomość otrzymała jednostka policji CRS w podparyskim Essonne w związku z zastrzeleniem w piątek zabójcy nauczyciela historii Samuela Paty’ego – poinformował we wtorek dziennik „Le Figaro”.

„Zabiłeś mojego czeczeńskiego brata. Wszyscy będziecie skakać, to dopiero początek, banda suk!”

– przekaz z groźbami pod adresem policji został nagrany w wiadomości głosowej z zastrzeżonego numeru. W tle wiadomości rozbrzmiewały islamskie pieśni.

Samuel Paty, profesor historii i geografii, został brutalnie zamordowany w piątek w pobliżu szkoły w Conflans-Sainte-Honorine, na północny zachód od Paryża. Zabójca, 18-letni Rosjanin pochodzenia czeczeńskiego Abdullah Anzarow, został zastrzelony przez policję niedługo po zdarzeniu.

Siedem osób stanie przed sądem

Siedem osób, w tym dwoje nieletnich, stanie w środę przed francuskim sądem w związku z piątkowym zabójstwem nauczyciela historii Samuela Paty’ego – poinformowała agencja AFP, powołując się na źródła sądowe. Dziewięć osób zostało wypuszczonych z aresztu bez postawienia im zarzutów.

W gronie osób, które zostaną postawione przed sądem, jest Brahim C., ojciec uczennicy, który prawdopodobnie wydał na nauczyciela „fatwę”, edykt religijny obowiązującego muzułmanów, co mogło skłonić 18-letniego Abdullaha Azanowa do zabójstwa.

Władze zamykają meczet w Pantin

Szef MSW Francji Gerald Darmanin nakazał w poniedziałek zamknięcie Wielkiego Meczetu w Pantin w Paryżu, największej muzułmańskiej świątyni we Francji. To reakcja na zamordowanie nauczyciela historii Samuela Paty’ego, który pokazywał uczniom karykatury Mahometa.

W poniedziałek władze francuskie rozpoczęły serię akcji, wymierzonych w ruch islamistyczny i obiecały „wojnę z wrogami Republiki”. Policja przeprowadziła operacje przeciwko „kilkudziesięciu osobnikom” w ramach walki z islamizmem.

⬆ Fot. PAP/EPA/JULIEN DE ROSA

Darmanin przekazał ponadto, że obecnie prowadzonych jest ponad 80 śledztw dotyczących mowy nienawiści w internecie we Francji oraz bada się, czy niektóre organizacje, stowarzyszenia czy grupy działające we francuskiej społeczności muzułmańskiej, w tym Wspólnota przeciwko islamofobii we Francji (CCIF) powinny zostać rozwiązane w związku z oskarżeniami o propagowanie przemocy i nienawiści. W ramach tych dochodzeń doszło do zatrzymań. Pojawiły się także groźby islamistów zapowiadających odwet.

Marsze upamiętniające Samuela Paty

We wtorek wieczorem w Conflans-Sainte-Honorine, w pobliżu liceum, w którym uczył Paty, odbędzie się marsz upamiętniający ofiarę zamachu. Organizatorzy poprosili uczestników marszu, by ubrali się na biało.

⬆ Fot. PAP/EPA/JULIEN DE ROSA

Policja poinformowała, że Paty, który omawiał z uczniami podczas lekcji karykatury Mahometa, otrzymywał już wcześniej groźby.

W środę wieczorem przewidziany jest hołd dla Paty’ego, który organizują władze wraz z rodziną zamordowanego. Rozważane jest również pochowanie nauczyciela w paryskim Panteonie, gdzie spoczywają najbardziej zasłużone dla Francji osoby.

Abdullah A., urodzony w Moskwie Czeczen i uczeń liceum w Conflans-Sainte-Honorine, brutalnie zamordował Paty’ego, nauczyciela historii w tej szkole. Ofiarę z obciętą głową znaleziono około 200 metrów od szkolnego budynku. W trakcie policyjnej akcji sprawca morderstwa został zastrzelony. Prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie „zabójstwa w związku z działalnością terrorystyczną”.

Exit mobile version