Obstrukcja opozycji ws. walki z koronawirusem

Obstrukcja opozycji ws. walki z koronawirusem

fot: PAP/Leszek Szymański

Za odroczeniem obrad Sejmu zagłosowało 218 spośród 425 posłów, przeciwko było 207 posłów; nikt nie wstrzymał się od głosu, nie głosowało 35 posłów – wynika z informacji na stronie Sejmu. Posłowie mieli m.in. wysłuchać informacji premiera nt. stanu przygotowań na falę zakażeń koronawirusem.

Izba miała zająć się też projektem PiS zakładającym zwolnienie personelu medycznego z odpowiedzialności karnej w czasie epidemii.

Posłowie przegłosowali we wtorek wniosek KO o odroczenie obrad Sejmu. W głosowaniu udział wzięło 425 posłów, „za” głosowało 218 posłów, „przeciw” – 207, nikt nie wstrzymał się od głosu; nie głosowało 35 posłów.

Za wnioskiem zagłosowało 132 posłów KO (dwóch było nieobecnych), 46 posłów Lewicy (dwóch posłów było nieobecnych) oraz 29 posłów PSL-Kukiz15 (niegłosował był Marek Sawicki). „Za” opowiedziało się również 9 posłów Konfederacji (niegłosował Krzysztof Bosak i Jakub Kulesza) oraz dwóch posłów niezrzeszonych (m.in. Hanna Gill-Piątek, reprezentująca ruch Szymona Hołowni Polska 2050).

Przeciwko wnioskowi o odroczenie obrad głosowało 207 z 235 posłów PiS. 28 nie wzięło udziału w głosowaniu; wśród nich znaleźli się m.in. premier Mateusz Morawiecki, szef KPRM Michał Dworczyk, szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski, lider Porozumienia Jarosław Gowin oraz minister sprawiedliwości, lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro, minister rolnictwa Grzegorz Puda oraz Adam Lipiński. Nie głosowali także prezes PiS Jarosław Kaczyński (poddał się autokwarantannie w związku z kontaktem z osobą zakażoną COVID-19), a także Jerzy Polaczek oraz Michał Jach (obaj są zakażeni koronawirusem).

Niedzielski: Jeśli nie możesz pomóc to chociaż nie przeszkadzaj

Jeśli nie możesz pomóc to chociaż nie przeszkadzaj; politykierstwo wygrało dziś ze zdrowiem – podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski po tym, jak posłowie poparli wniosek KO o odroczenie obrad Sejmu.

Obstrukcja opozycji ws. walki z koronawirusem została skomentowana na Twitterze przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego:

„Jeśli nie możesz pomóc to chociaż nie przeszkadzaj. Politykierstwo wygrało dziś ze zdrowiem”

– napisał.

https://twitter.com/a_niedzielski/status/1318477220323729408

Co zawiera projekt PiS

Projekt autorstwa PiS, który wpłynął do Sejmu w poniedziałek po południu zakłada wyłączenie odpowiedzialności karnej za określone czyny popełniane przez osoby wykonujące zawód medyczny, gdy działania lecznicze są podejmowane w celu zwalczania epidemii COVID-19. Ale, jeśli osoba wykonująca zawód medyczny doprowadzi do śmierci pacjenta lub do ciężkiego uszczerbku na jego zdrowiu, „naruszy czynność narządu ciała lub doprowadzi do rozstroju zdrowia lub też narazi człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu” w wyniku rażącego nadużycia uprawnień lub rażącego niedopełniania obowiązków, to będzie podlegała odpowiedzialności karnej.

Ponadto zgodnie z projektem, osobom skierowanym do walki z koronawirusem przysługuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości nie niższej niż 200 proc. (dotychczas było to 150 proc.) przeciętnego wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego na danym stanowisku pracy. W projekcie zaznaczono, że wynagrodzenie nie może być niższe niż wynagrodzenie, które osoba skierowana do pracy przy zwalczaniu epidemii otrzymała w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym wydana została decyzja o skierowaniu jej do pracy przy zwalczaniu epidemii.

Projekt zakłada wydłużenie okresu realizacji recept do 150 dni od dnia wystawienia na leki, które są obecnie niedostępne.

 

Exit mobile version