Konkurs w Radiu Zachód: „Spiszmy się jak na rolników przystało”

Konkurs w Radiu Zachód: "Spiszmy się jak na rolników przystało" Radio Zachód - Lubuskie

Powszechny Spis Rolny 2020

Od poniedziałku na antenie Radia Zachód rozpoczynamy konkurs edukacyjny „Spiszmy się jak na rolników przystało” promujący Powszechny Spis Rolny 2020.

Do udziału w konkursie zapraszamy codziennie między godz. 7:00 a 8:00. Finał w niedzielę po godz. 10:00.

Na konkurs zapraszają Urząd Statystyczny w Zielonej Górze i Polskie Radio Zachód.


W działania promujące Powszechny Spis Rolny 2020 na Ziemi Lubuskiej włączył się także zielonogórski Kabaret „Ciach”, który na zlecenie GUS w Zielonej Górze przygotował wideoklip promujący spis.

Jak tłumaczy na swoim profilu na Facebooku tę formę promocji GUS: „Zielona Góra – stolica polskiego kabaretu nie mogła inaczej rozpocząć Powszechnego Spisu Rolnego 2020️.” i przypomina:

„PSR jest obowiązkowy, a każdy użytkownik gospodarstwa rolnego może spisać się samodzielnie przez Internet: https://spisrolny.gov.pl/”

 


Powszechny Spis Rolny 2020

Powszechny Spis Rolny rozpoczął się we wtorek, 1 września i potrwa do 30 listopada 2020 r. Spis obejmuje zasięgiem cały kraj. Spisywane są w nim gospodarstwa, które 1 czerwca br. prowadziły działalność rolniczą

„To olbrzymie przedsięwzięcie” – powiedział prezes Głównego Urzędu Statystycznego Dominik Rozkrut. Jak dodał, jest to inny spis niż poprzednie.

„Inny w tym sensie, że staramy się i stawiamy w głównej mierze na promocję samospisu przez interent. Uważamy, że jest to najlepszy sposób. I będziemy wszystkich rolników zachęcać do tego, żeby poprzez nasze strony internetowe wziąć udział w spisie. Aplikacja do samego spisu jest bardzo prosta w obsłudze. I każdy rolnik może z powodzeniem dokonać takiego spisu – na komputerze czy na telefonie komórkowym”

– powiedział Rozkrut.

Po co robi się Powszechny Spis Rolny?

Celem spisu jest zebranie informacji niezbędnych do tego, by prowadzić badania i raz na 10 lat zebrać bardzo szczegółowe informacje dotyczące rolnictwa.

„Rola spisu jest nie do przecenienia. Na podstawie tych wyników kształtowana jest polityka rolna, żywnościowa, kraju na wiele lat”

– powiedział prezes GUS.

Spis skierowany jest do gospodarstw rolnych, osób fizycznych oraz osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej. W spisie rolnicy pytani są m.in. o powierzchnię gruntów i liczbę zwierząt gospodarskich, uprawy rolne i ogrodnicze. Zebrane zostaną dane o liczbie ciągników, maszyn rolniczych i budynków gospodarskich, ale tylko tych związanych z prowadzoną produkcją rolniczą.

W spisie nie ma pytań o majątek rolników

„Nie będziemy pytać o majątek rolników. Będziemy pytać o składowe elementy gospodarstwa rolnego (procentową ilość, a nie ich wartość),a także zarobki rolników, czy wartości przychodów”

– mówi prezes GUS.

Powszechny Spis Rolny przeprowadzany jest następującymi metodami: samospisu internetowego, poprzez formularz spisowy dostępny na stronie GUS, polegający na weryfikacji, aktualizacji i uzupełnieniu danych – (spisrolny.gov.pl); samospis przez telefon – dzwoniąc na infolinię spisową oraz metodami uzupełniającymi, realizowanymi przez rachmistrzów czyli wywiadu telefonicznego przeprowadzonego przez rachmistrza spisowego; wywiadu bezpośredniego przeprowadzonego przez rachmistrza wyposażonego w przenośne urządzenie mobilne.

Infolinia spisowa GUS: 22 279 99 99

Rolnik może zadzwonić również na infolinię spisową o numerze 22 279 99 99 (koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora) z którą można się kontaktować w przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości dotyczących spisu rolnego. Uzyskać tam można pomoc w wypełnieniu formularza spisowego, zweryfikować tożsamość rachmistrza terenowego, upewnić się czy nasze gospodarstwo jest objęte obowiązkiem spisowym czy zgłosić fakt, że już nie prowadzimy gospodarstwa rolnego.

Udział w spisie jest obowiązkowy. Brak udziału w nim może skutkować nałożeniem kary grzywny określonej w ustawie o statystyce publicznej. (PAP)

Więcej informacji o Powszechnym Spisie Rolnym znaleźć można na stronie spisrolny.gov.pl.

Exit mobile version