„Genialny film”. Entuzjastyczne recenzje po premierze „Wojny światów”. Obejrzyj cały film

"Genialny film". Entuzjastyczne recenzje po premierze "Wojny światów". Obejrzyj cały film Radio Zachód - Lubuskie

Fot. PAP/Piotr Nowak

Dzięki filmowi „Wojna światów” będziemy mogli niemal naocznie uczestniczyć w wydarzeniach sprzed 100 lat, tej wielkiej wojnie światów – ocenił wicepremier, minister kultury Piotr Gliński w przemówieniu poprzedzającym wczorajszą premierę filmu „Wojna światów”.

Film można obejrzeć w całości na platformie TVP VOD.

„Film szczególny, dzięki któremu będziemy mogli niemal naocznie uczestniczyć w wydarzeniach sprzed 100 lat, tej wielkiej wojnie światów, zderzeniu cywilizacji, a raczej zderzeniu cywilizacji i antycywilizacji”

– podkreślił Gliński.

Jego zdaniem „siłą filmu dokumentalnego jest autentyzm, prawda. Autentyzm w tym filmie jest szczególny, ponieważ nigdy dotychczas nie mieliśmy okazji obcować z tamtą rzeczywistością sprzed 100 lat w takiej jakości i takiej formie”.

Fot. PAP/Piotr Nowak

Po emisji filmu, w rozmowie z dziennikarzami Gliński podkreślał autentyczność filmu wyrażoną przez technikę cyfrową. Jednak jego zdaniem „oprócz nowoczesności, cyfryzacji i koloru mamy nieznane, unikalne materiały wyszukane w archiwach na całym świecie”.

„Pracował nad tym cały zespół. Wykorzystaliśmy doświadczenie, które zdobyliśmy podczas przygotowania filmu +Niepodległość+, a na 100-lecie Bitwy Warszawskiej przygotowaliśmy ten drugi odcinek wspaniałej opowieści historycznej”

– mówił. Poinformował, że emisję filmu w TVP oglądało ponad 2 mln widzów.

W filmie wykorzystano zrekonstruowane oraz pokolorowane materiały archiwalne z archiwów z całego świata – oryginalne i nieznane dotychczas unikalne filmy archiwalne, zdjęcia, rozkazy, zapisy rozszyfrowanych tajnych raportów, pamiętniki i nagrania radiowe. Można było usłyszeć relacje uczestników i świadków wydarzeń m.in. gen. Rudolfa Dreszera, gen. Józefa Hallera, Kornela Krzeczunowicza, gen. Kazimierza Sosnkowskiego i Wandy Pełczyńskiej.

Dokument powstał dzięki koprodukcji Filmoteki Narodowej, Telewizji Polskiej i firmy MW Media.

Film dokumentalny „Wojna światów”, oparty na zrekonstruowanych filmach archiwalnych z wojny polsko-sowieckiej z 1920 roku obejrzeć można na platformie TVP VOD.

Exit mobile version