Prezydent Litwy: Nie zaakceptujemy manipulacji historycznych przeciw Polsce i Litwie

Prezydent Litwy: Nie zaakceptujemy manipulacji historycznych przeciw Polsce i Litwie Radio Zachód - Lubuskie

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Dzisiejsza historia często jest narzędziem rewizjonistycznej polityki i manipulacji skierowanych przeciwko Polsce i Litwie; nigdy tego nie zaakceptujemy – podkreślił w środę prezydent Litwy Gitanas Nauseda podczas uroczystych obchodów 610. rocznicy bitwy pod Grunwaldem na Polach Grunwaldzkich.

Jak powiedział prezydent Andrzej Duda: „Bitwa pod Grunwaldem ukształtowała na stulecia obraz tej części Europy, była początkiem nowej rzeczywistości państwowej, która miała ogromne znaczenie dla Polaków i Litwinów”.

Zdaniem prezydenta Litwy „zwycięstwo wojsk polskich i litewskich pod Grunwaldem nauczyło nas budowy własnej państwowości, obrony własnej tożsamości, niezależności, wartości”.

„Bitwa pod Grunwaldem to stałe przypominanie faktu, że nie możemy pozwolić, by historia się powtórzyła. Musimy znajdować pokojowe rozwiązania wszelkich problemów, sporów i być gotowym stawiać czoło wszystkim pojawiającym się zagrożeniom” – powiedział Nauseda.

Jak podkreślił, „Polska i Litwy wiele osiągnęły, stając się członkami Unii Europejskiej i NATO, ale ta wizja nie jest ostateczna”.

„Kto by pomyślał, że w XXI wieku będzie możliwe użycie agresji militarnej w Europie i próba zakusów na suwerenność i integralność terytorialną niepodległych państw.(…) Niestety dzisiaj Ukraina i Gruzja nadal muszą ponosić koszty życia za swoje aspiracje i samostanowienie. Nasza pomoc jest dziś im potrzebna, jak nigdy dotąd”

– powiedział prezydent Litwy.

Prezydent Litwy zauważył, że sojusz w NATO „to gwarancja bezpieczeństwa, a wręcz warunek przetrwania”.

Prezydent Duda: Grunwald ukształtował na stulecia obraz tej części Europy

Jak podkreślił Andrzej Duda podczas obchodów 610. rocznicy bitwy pod Grunwaldem na Polach Grunwaldzkich, te obchody są demonstracją przyjaźni polsko-litewskiej i europejskiej.

„Dla ówczesnych Polaków i Litwinów i naszych państw to był przypieczętowany wspólnie przelaną krwią początek nowej rzeczywistości państwowej, która miała ogromne znaczenie dla rozwoju naszych narodów i tej części Europy”

– mówił.

Prezydent Litwy: Nie zaakceptujemy manipulacji historycznych przeciw Polsce i Litwie Radio Zachód - Lubuskie

Wyraził opinię, że Unia polsko-litewska była początkiem „tego, jak Europa wygląda dzisiaj, a mianowicie Unii Europejskiej, pierwszym pokojowym porozumieniem krajów, które chciały żyć ze sobą, współtworzyć państwowość i swoją pozycję europejską”.

Prezydent Duda wyraził zadowolenie, że w obchodach uczestniczy prezydent Litwy, razem z szefem rządu i ministrami. Zauważył, że pierwsza zagraniczna wizyta litewskiego prezydenta, kiedy rok temu objął urząd, była w Polsce. Dodał, że było to 16 lipca.

„Cieszę się, że nasi litewscy przyjaciele są dzisiaj z nami, żeby pokazać te symboliczne więzy, ale przede wszystkim cieszę się z rozkwitającej polsko-litewskiej przyjaźni”

– powiedział prezydent.


Bitwa pod Grunwaldem

15 lipca 1410 roku, około 8, wojska polsko-litewskie stanęły u południowego wybrzeża jeziora Łubień. Od zachodu nadchodzili Krzyżacy. Król wysłuchiwał dwóch mszy, podczas gdy wojska litewskie szykowały się do bitwy na prawym skrzydle, a polskie na lewym i w centrum. Krzyżacy nadeszli od Fryngowa. Między Stębarkiem, Łodwigowem i Grunwaldem rozbili obóz, ubezpieczając namioty powiązanymi przez łańcuchy wozami. Ukrytych w zaroślach sił polsko-litewskich nie było widać.

Wielki mistrz czekał 4 godziny aż sprzymierzeni przystąpią do bitwy. W tym czasie Jagiełło wysłuchał kolejnych mszy, dokonał pasowania na rycerzy, wydał dyspozycje do bitwy, a nawet zadbał o rozstawienie wart z zapasowymi końmi, na wypadek konieczności odwrotu.. Krzyżacy nie zdecydowali się na atak. Nie widząc przeciwnika, bali się zasadzki. Oba wojska rozdzielała licząca około 5 km, pagórkowata przestrzeń. Przez środek pól grunwaldzkich płynął, nieistniejący już dziś Wielki Strumień.

Exit mobile version