A więc wojna…

A więc wojna... Radio Zachód - Lubuskie

materiały prasowe

Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej Radio Zachód przygotowało cykl dokumentów historycznych „A więc wojna…”. Przez najbliższe tygodnie prezentujemy w formie radiowych dokumentów mniej znane lokalne historie związane z wojną.

Tym razem był to dokument „Zbąszyń 1938”. To opowieść o kilku tysiącach Żydów z polskimi paszportami, którzy w październiku 1938 roku zostali deportowani z III Rzeszy w ramach „Polenaktion”. Trafili do polskiego Zbąszynia.

Posłuchaj audycji:

 

W audycji także 80 rocznica napaści Związku Sowieckiego na Polskę. MówiliŚmy o inicjatywie szczecińskiego oddziału IPN, który przygotował okolicznościowe wpinki.

Dla słuchaczy były także książki „Czerwony najazd” Dariusza Kalińskiego (Wydawnictwo Znak).

Opis wydawcy:

Prawda o tym, jak Sowieci wbili nam nóż w plecy we wrześniu 1939 roku. Horror zbrodni, ludobójstwo na polskim narodzie i komunistyczne zdziczenie. Twierdzili, że to nie inwazja, tylko wyzwolenie od polskich kułaków i imperialistów.

„Państwo polskie i jego rząd faktycznie przestały istnieć” – ogłosił komisarz Wiaczesław Mołotow. Tuż przed tym, jak czerwone dywizje wbiły nóż w plecy Rzeczpospolitej.

O napaści z 17 września 1939 roku przez całe dekady trzeba było milczeć. O tym, że Sowieci uznali polskie ziemie za „zachodnią Ukrainę” i „zachodnią Białoruś” mówiono co najwyżej półgębkiem. A prawdziwa skala represji, zsyłek i mordów nawet dzisiaj budzi zażarte dyskusje.

Dariusz Kaliński – autor bestsellerowej „Czerwonej zarazy” – demaskuje ogrom radzieckich zbrodni w trakcie pierwszej – zapomnianej – okupacji sowieckiej. Czy polscy żołnierze stawili opór czwartemu rozbiorowi? Jakie były rzeczywiste zamierzenia Stalina? I jaki jest autentyczny bilans czerwonego najazdu z lat 1939–1941?

Exit mobile version