Rocznica zagłady Huty Pieniackiej

Rocznica zagłady Huty Pieniackiej Radio Zachód - Lubuskie

fot. Kamil Hypki

W katedrze lwowskiej odprawiono mszę świętą w intencji ofiar zbrodni w Hucie Pieniackiej. W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele polskich władz- Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta, Jan Dziedziczak z Kancelarii Premiera, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej profesor Krzysztof Szwagrzyk, a także ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki, konsul generalny we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, przedstawiciele Stowarzyszenia Huta Pieniacka z prezes Małgorzatą Gośniowską-Kolą oraz lwowscy Polacy.

Małgorzata Gośniowska-Kola powiedziała po mszy, że pielgrzymowanie do Huty Pieniackiej stało się symbolem pamięci i ciągłych starań o prawdę. „Prosimy Boga, abyśmy nie mieli serc z kamienia. Prosimy cię Boże także o to, żeby takich serc nie mieli także ci, którzy mogą pomóc nam w pogrzebaniu naszych najbliższych, na odnalezieniu ich grobów, poświęceniu i chrześcijańskim pochówku” – powiedziała prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka.

Profesor Krzysztof Szwagrzyk zaznaczył, że IPN jest gotowy rozpocząć prace poszukiwawcze i ekshumacyjne w Hucie Pieniackiej. „Niestety nasze wnioski, nasze prośby wciąż nie znajdują zrozumienia po stronie państwa ukraińskiego”- mówił wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Dziś odbędą się główne uroczystości rocznicowe przed pomnikiem w Hucie Pieniackiej.

28 lutego 1944 roku przestała istnieć wieś Huta Pieniacka. W lutym 1944 roku oddziały ukraińskich nacjonalistów SS-Galizien oraz UPA zamordowały ponad tysiąc polskich mieszkańców tej wsi.

Dziś pamięć o tamtych wydarzeniach kultywuje stowarzyszenie „Huta Pieniacka” ze Wschowy.

Zagłada Hity Pieniackiej: https://ipn.gov.pl/pl/historia-z-ipn/139138,Archiwum-Pelne-Pamieci-Zbrodnia-w-Hucie-Pieniackiej.html

Exit mobile version