TSUE: b. więzień Auschwitz nie może dochodzić swoich praw w polskich sądach za zwrot „polskie obozy”

TSUE

Fot. Court of Justice of the European Union, materiały prasowe

Unijny Trybunał Sprawiedliwości uznał, że były więzień Auschwitz nie może dochodzić sprawiedliwości w polskich sądach za zwrot „polskie obozy” użyty w niemieckich mediach.

Sędziowie rozpatrzyli sprawę Stanisława Zalewskiego, który wniósł skargę do polskiego sadu i zażądał przeprosin od niemieckiego portalu Mittelbayerische.de oraz zasądzenia kary za sformułowanie „polski obóz zagłady Treblinka”.

Wydawca portalu odmówił, argumentując, że były więzień nie był wymieniony w artykule z nazwiska. Dziś Trybunał Sprawiedliwości podzielił tę argumentację.

TSUE ocenił, że publikacja w internecie, która nie wskazuje indywidualnie danej osoby, nie może być objęta wyjątkiem jurysdykcyjnym dotyczącym miejsca, w którym powstała szkoda, czyli w tym przypadku Polski.

„Trybunał stwierdził, że sąd ma jurysdykcję do rozpoznania odszkodowawczego wniesionego przez osobę tylko wtedy, gdy treści zawierają obiektywne i możliwe do zweryfikowania elementy pozwalające na bezpośrednie lub pośrednie indywidualne zidentyfikowanie tej osoby”

– czytamy w uzasadnieniu orzeczenia. Sędziowie Trybunału postawili na zasadę pewności prawa, by zarówno publikujący treści w internecie, jak i osoby, które doznają szkody, miały jasność co do jurysdykcji.

Exit mobile version