Zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Zmiany w programie "Czyste Powietrze" Radio Zachód - Lubuskie

Program Czyste Powietrze

Wycofanie dotacji na kotły węglowe i podwyższenie progów dochodowych uprawniających do wyższego dofinansowania – to niektóre ze zmian, które zostaną wprowadzone w programie antysmogowym „Czyste Powietrze”.

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że rezygnacja z dofinansowania kotłów węglowych, to pokłosie między innymi rozmów z Komisją Europejską.

Przypomniał, że „niedawno były szeroko rozpowszechniane informacje dotyczące Krajowego Planu Obudowy, a także Polskiego Ładu, rozmów z Komisja Europejską i wytycznych, które są oczekiwane do wdrożenia przez rząd polski” w ramach uzyskania środków unijnych na różne programy, także program „Czyste Powietrze”.

W związku z tym wcześniej już minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, ogłosił, że w programie Czyste Powietrze będziemy kończyli finansowanie kotłów na paliwo stałe, dokładnie chodzi o węgiel – wyjaśnił wiceprezes.

Paweł Mirowski zaznaczył, że ta zmiana zacznie obowiązywać na początku przyszłego roku. Osoby, które po 1 lipca złożą wniosek o dofinansowanie zakupu kotła węglowego będą musiały go kupić, zamontować i zachować dowód księgowy zakupu z datą najpóźniej 31 grudnia 2021 roku.

„I wtedy jest możliwość jeszcze uzyskania dofinansowania na tego typu źródło ciepła” – powiedział wiceprezes.

„Czyste Powietrze”: zwiększenia progów dochodowych

Kolejna zmiana dotyczy zwiększenia progów dochodowych uprawniających do podwyższonego poziomu dofinansowania.

Wiceprezes Paweł Mirowski podkreślił, że od 1 lipca więcej wnioskodawców będzie mogło skorzystać z tej opcji. Dla gospodarstw jednoosobowych próg dochodowy wzrośnie o 229 złotych – z 1960 złotych do 2 189 złotych. Z kolei dla gospodarstw wieloosobowych próg dochodowy podwyższy się o 164 złotych, czyli z 1400 złotych do poziomu 1 564 złotych na osobę.

Mirowski dodał, że z podwyższonego poziomu dofinansowanie korzysta co trzeci beneficjent „Czystego Powietrza”.

„Czyste powietrze” – zakup kotła na pellet o podwyższonym standardzie

Od 1 lipca będzie można również ubiegać się o wsparcie na zakup i montaż kotła na pellet o podwyższonym standardzie.

To szansa na dotacje do 9 tysięcy złotych w podstawowym poziomie dofinansowania. W podwyższonym dotacja ta wynosi do 12 tysięcy złotych.

O dofinansowanie wymiany starych źródeł ciepła i ocieplenia budynku w ramach „Czystego Powietrza” mogą starać się właściciele i współwłaściciele domów. Maksymalna kwota dotacji to 37 tysięcy złotych. Ma to się przyczynić do poprawy jakości powietrza, a dla właścicieli oznaczać mniejsze zużycie energii i niższe rachunki.

Więcej informacj na temat programu antysmogowego „Czyste Powietrze” znaleźć można na stronie internetowej czystepowietrze.gov.pl.

Exit mobile version