Policja apeluje. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem o zagrożeniach

Policja apeluje. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem o zagrożeniach Radio Zachód - Lubuskie

Fot. KWP w Gorzowie

Lubuska policja prowadzi działania profilaktyczne, aby uświadomić szczególnie młodych ludzi o zagrożeniach i pułapkach, w które łatwo się wplątać. To także apel do rodziców, aby rozmawiali ze swoimi pociechami.

Zagrożeń jest wiele. Jednym z nich jest brak rodzicielskiej kontroli nad poruszaniem się dziecka w sieci. Pandemiczna izolacja pokazała, że nieletni często uciekają w cyberprzestrzeń. Zadaniem dorosłych jest sprawdzanie, jakie treści dziecko ogląda w Internecie.

– Wyczulajmy nasze pociechy, aby nie ufały przypadkowo poznanym osobom. Zbytnie zaufanie może okazać się zgubne – mówi komisarz Aneta Berestecka z Powiatowej Komendy Policji w Żarach:

Pracownicy żarskiego Punktu Interwencji Kryzysowej biją na alarm. Zagrożeń jest coraz więcej. Brak rodzicielskiego nadzoru nad tym co robi dziecko często prowadzi w zaułki, z których ciężko jest wyjść samodzielnie.

– Rozmawiajmy z dziećmi. Przestrzegajmy przed zbytnią otwartością i zaufaniem do osób, których nie znają – mówi psycholog Karolina Dziadkiewicz:

Tylko w zeszłym roku w całym kraju policja przyjęła 2016 zgłoszeń zaginięć osób poniżej 18 roku życia. Większość z nich odnajduje się w ciągu kilku, kilkunastu godzin, ale są też takie dzieci, które zaginęły przed laty i nie odnalazły się do dziś.

Porady i wskazówki policjantów Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP — jak zapobiec zaginięciu dziecka i co zrobić, jeśli nasze dziecko zaginie:

O czym należy pamiętać, aby nie dopuścić do zaginięcia dziecka

5 podstawowych kroków w przypadku zaginięcia dziecka

Exit mobile version