Prezydent Litwy o wspólnej walce o wolność i wartości

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda

Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda powiedział, że burzliwa historia Polski i Litwy obfitowała w trudne momenty, ale jest jednocześnie historią walki o wspólne wartości i o wolność. Niezłomność obu narodów przyniosła im sukces w postaci niepodległości i niezawisłości.

Prezydent RP Andrzej Duda, marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki oraz prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nauseda podczas powitania przed uroczystym posiedzeniem Izb Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Sejmu Republiki Litewskiej w budynku polskiego parlamentu w Warszawie, 3 bm. Fot. PAP/Mateusz Marek

⬆ Prezydent RP Andrzej Duda, marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki oraz prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nauseda podczas powitania przed uroczystym posiedzeniem Izb Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Sejmu Republiki Litewskiej w budynku polskiego parlamentu w Warszawie, 3 bm. Fot. PAP/Mateusz Marek

Podczas uroczystego zgromadzenia posłów i senatorów Rzeczypospolitej Polskiej oraz posłów Republiki Litewskiej prezydent Litwy podkreślił, że Konstytucja 3 Maja przypomina nam o zarówno o wolności jednostki, jak i o wartościach patriotycznych. Życzył obu krajom, by przyjaźń między nimi trwała oparta o dobrą wolę, wzajemne zrozumienie i pracę nad pozytywnymi zmianami dla obywateli.

„Idźmy razem, ramię przy ramieniu, niech nasze ojczyzny zawsze będą wzorem dla innych narodów. Za naszą i waszą wolność!”

– zakończył swoje przemówienie prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

W gmachu Sejmu odbyło się uroczyste zgromadzenie parlamentarzystów Polski i Litwy z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. W wydarzeniu wzięli udział prezydenci obu państw – Andrzej Duda i Gitanas Nauseda.

W związku z pandemią zgromadzenie przebiegło w ścisłym reżimie sanitarnym. Posłowie litewscy byli w Seimasie w Wilnie i połączyli się z polskim Sejmem za pomocą łącza satelitarnego. Z kolei liczba polskich parlamentarzystów na sali plenarnej została ograniczona do reprezentacji klubów proporcjonalnej do ich wielkości.

Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Konstytucja 3 Maja, uchwalona w roku 1791, regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji amerykańskiej, spisaną ustawą zasadniczą. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, znacząco ograniczyła demokrację szlachecką i częściowo wprowadziła zrównanie praw mieszczan i szlachty. Zawarte w niej zapisy stawiały chłopów pod ochroną państwa. Zniosła również zasadę „liberum veto” uznawaną za jedną z największych wad demokracji szlacheckiej w Polsce.

 

 

Exit mobile version