Powiat gorzowski obszarem wysokiego ryzyka ptasiej grypy

W Siecieborzycach nie będzie fermy drobiu, której sprzeciwiali się mieszkańcy

Fot. Envato

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu obszarów wysokiego ryzyka wprowadzenia i rozprzestrzenienia się wirusów wysoce zjadliwej grypy ptaków na terytorium Polski. W województwie lubuskim obszarem szczególnego zagrożenia jest powiat gorzowski.

Cała lista obejmuje w Polsce 7 powiatów na terenie 4 województw.

Na tych obszarach zakazane jest utrzymywania kaczek i gęsi razem z innymi gatunkami drobiu (chyba, że ryzyko wprowadzenia wirusa uważane jest za nieistotne ze względu na charakterystykę gospodarstwa), utrzymywania drobiu na wolnym powietrzu (chyba, że drób jest chroniony przed kontaktem z dzikim ptactwem np. za pomocą sieci lub drób jest karmiony i pojony w zamkniętym pomieszczeniu lub w miejscu osłoniętym, które w dostateczny sposób uniemożliwia dostęp dzikiego ptactwa).

Zabronione jest także korzystanie ze zbiorników wodnych znajdujących się na wolnym powietrzu w celach związanych z hodowlą drobiu, pojenia drobiu wodą pochodzącą ze zbiorników wód powierzchniowych, do których może mieć dostęp dzikie ptactwo.

Nie wolno ponadto gromadzić drobiu i innych ptaków żyjących w niewoli na targach, pokazach, wystawach i imprezach kulturalnych; wykorzystywania jako wabików ptaków rzędów Anseriformes oraz Charadriiformes; wypuszczania drobiu w celu odnowy populacji ptaków łownych.

W zależności od sytuacji epizootycznej na danym obszarze, zakazy te może wprowadzić powiatowy lekarz weterynarii lub wojewoda na wniosek wojewódzkiego lekarza weterynarii.

W województwie mazowieckim strefa ta obejmuje powiat żuromiński, mławski oraz sierpecki; w województwie wielkopolskim – powiaty: kaliski, wolsztyński, ostrowski, ostrzeszowski; w województwie warmińsko-mazurskim powiaty: ostródzki, iławski, nowomiejski oraz działdowski.

Grypa ptaków jest niezwykle zaraźliwą chorobą wirusową drobiu, która może powodować śmiertelność do 100 proc. Wirus grypy ptaków może zachowywać aktywność w środowisku kurnika przez 5 tygodni. W tym roku w Polsce wykryto 245 ognisk grypy ptaków, najwięcej w woj. wielkopolskim i mazowieckim.

Exit mobile version