Zmiana barw partyjnych: co trzeci Polak nie widzi problemu – co drugi chce konsekwencji

Zmiana barw partyjnych: co trzeci Polak nie widzi problemu - co drugi chce konsekwencji Radio Zachód - Lubuskie

Fot. RZ

56 proc. Polaków uważa, że zmiana partii przez posła lub posłankę w trakcie kadencji nie jest w porządku i powinna nieść poważne konsekwencje; 28 proc. nie widzi w tym problemu – wynika z sondażu Kantar Public.

Jak podaje Kantar, nieco ponad jedna czwarta Polaków (28 proc.) nie widzi problemu w związku ze zmianą ugrupowania przez posłów w trakcie trwania kadencji. Zdaniem ponad połowy respondentów (56 proc.) takie działania nie są odpowiednie oraz powinny nieść za sobą konsekwencje. 16 proc. respondentów nie było w stanie udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Z sondażu wynika, że w zmianie barw partyjnych przez posłów częściej nie dostrzegają problemu mężczyźni (30 proc.), badani w wieku 25-34 lat (34 proc.), osoby o wykształceniu podstawowym (35 proc.), zamieszkujący miasta liczące 20-100 tys. mieszkańców (33 proc.) oraz niezainteresowani polityką (31 proc).

Negatywne stanowisko wobec takiej postawy prezentują częściej respondenci o wyższym wykształceniu (63 proc.), pochodzący z miast powyżej 500 tys. mieszkańców (66 proc.), bardzo zainteresowani polityką (69 proc.) oraz zwolennicy Koalicji Obywatelskiej (67 proc.)

Jak czytamy w komentarzu do badania podkreślono, że choć muszą wskazać konkretnego kandydata, wyborcy mają poczucie, że zagłosowali na partię i oczekują realizowania jej programu.

„To powoduje, że ludzie czują się oszukani, gdy parlamentarzysta, zamiast wspierać swoje ugrupowanie, przechodzi do innego. W przypadku powstawania nowych i szybko zyskujących zwolenników ugrupowań, takich jak Polska 2050 Szymona Hołowni, transfery międzypartyjne nasilają się. Nowa partia kusi i stara się pozyskać liczących się działaczy. To jednak nie jest społecznie akceptowane, bo odbierane przede wszystkim jako próba zapewnienia sobie dobrego miejsca w +nowym rozdaniu+. Z podobnych powodów nie zyskują aprobaty zmiany barw dokonywane przez polityków obecnej partii rządzącej”

– podsumowuje ekspert Kantar.

Sondaż Kantar został przeprowadzony techniką wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 9-14 kwietnia na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1006 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

Exit mobile version