KGB wobec Jana Pawła II – dyskusja historyków w IPN [WIDEO]

KGB wobec Jana Pawła II

Fot. Instytut Pamięci Narodowej/YouTube

W Instytucie Pamięci Narodowej historycy dyskutowali dziś nad książką „Pontyfikat wielu zagrożeń. Jan Paweł II w świetle dokumentów sprawy Kapella 1979-1990”. To zbiór dokumentów operacji sowieckiego wywiadu, prowadzonej pod nadzorem Moskwy przez Wydział KGB Litewskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej.

Jeden z autorów książki, historyk dr Andrzej Grajewski podkreślił, że już pierwsza pielgrzymka papieża do Polski miała ogromny wpływ na Polaków i inne narody, z czego KGB doskonale zdawało sobie sprawę.

„Z dokumentów wynika, że całe pogranicze oglądało pielgrzymkę, zasięg Polskiego Radia i polskiej telewizji jest ogromny, służby doskonale wiedziały jak wielki wpływ miały te transmisje na sowieckich obywateli”

– zaznacza.

Jak dodaje dr Grajewski Jan Paweł II swoimi wystąpieniami budował świadomość narodową. Zaznacza, że dla sowieckich służb papież Polak jest „śmiertelnym zagrożeniem”. Zwraca uwagę też, że jest wiele dowodów na to, jak dobrze rozwinięta siatka informatorów znajdowała się w kręgach watykańskich jeszcze przed pontyfikatem Jana Pawła II. Wspomina o dokumentach, w których był zapis rozmowy między Janem XXIII, a prymasem Stefanem Wyszyńskim.

„Musieli mieć kogoś w Watykanie, kto był świadkiem tej konwersacji”

– zaznacza.

Autorem książki IPN „Pontyfikat wielu zagrożeń. Jan Paweł II w świetle dokumentów sprawy „Kapella” 1979-1990, oprócz Andrzeja Grajewskiego jest Irena Mikłaszewicz.

Exit mobile version