W Norwidzie zakończono digitalizację cennych zbiorów

W Norwidzie zakończono digitalizację cennych zbiorów Radio Zachód - Lubuskie

Fot. WiMBP w Zielonej Górze

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Norwida w Zielonej Górze zakończyła digitalizację najcenniejszych starodruków z jej zbiorów oraz wybranych pozycji ze zbiorów Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu.

Jak poinformowała we wtorek Anna Urbańska z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, tematyka wyselekcjonowanych do digitalizacji dokumentów jest niezwykle obszerna i różnorodna, począwszy od dzieł teologiczno-religijnych, historycznych, społecznych, prawnych, poprzez programy szkolne, poezję, prace z dziedziny psychologii oraz matematyki.

Znaczną część z 30 tytułów poddanych digitalizacji poloników stanowią dzieła wydane na Śląsku i Łużycach, m.in. we Wrocławiu, Żarach, Legnicy, Żytawie. Dziesięć pozycji wytypowanych do digitalizacji wydano w języku polskim. Ponadto w Zielonogórskiej Bibliotece Cyfrowej umieszczona została jedna teka z archiwum prof. Józefa Kostrzewskiego (teka nr 14 Pomorze Gdańskie).

Józef Kostrzewski prowadził badania wykopaliskowe, między innymi w Biskupinie, w osadzie kultury łużyckiej. Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 900 prac, w tym 11 monumentalnych syntez i monografii z zakresu prehistorii oraz wczesnego średniowiecza. Zielonogórska książnica w swoich zbiorach posiada rękopiśmienną spuściznę po tym wybitnym uczonym, nestorze polskiej archeologii i twórcy poznańskiej szkoły archeologicznej.

Dzięki współpracy z biblioteką seminarium duchownego w Paradyżu zielonogórska książnica wzbogaciła swoje cyfrowe zbiory o 11 starodruków – poloniców i silesianów. Stanowią je prace o tematyce teologicznej i historycznej pochodzące z XVII w. (1), oraz XVIII w. (10).

„Wszystkie zdigitalizowane pozycje ze względu na ich cenność i unikatowość są bardzo rzadko udostępniane czytelnikom. Proces digitalizacji umożliwi korzystanie z zasobu w celach naukowych czy edukacyjnych użytkownikom profesjonalnym i amatorom”

– powiedział dr Przemysław Bartkowiak, koordynator projektu.

Dodał, że zdalne udostępnianie cyfrowych kopii dokumentów umożliwi korzystanie z zasobu nieograniczonej liczbie czytelników oraz prowadzenie prac badawczych na zbiorach bez udziału oryginalnych egzemplarzy, do których dostęp jest znacznie ograniczony.

Ponadto przed skanowaniem starodruki zostały poddawane konserwacji, by mogły przeleżeć bezpiecznie kolejne dziesięciolecia.

Projekt został dofinansowany w ramach Programy Operacyjnego „Kultura Cyfrowa” przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez Województwo Lubuskie. Przedsięwzięcie kosztowało 113,5 tys. zł.

Exit mobile version