WHO: omikron rozprzestrzenia się znacznie szybciej niż delta

WHO: omikron rozprzestrzenia się znacznie szybciej niż delta Radio Zachód - Lubuskie

Fot. PAP/EPA/DIEGO AZUBEL

Nowy wariant koronawirusa rozprzestrzenia się znacznie szybciej niż wariant delta – informuje Światowa Organizacja Zdrowia. Szef WHO podkreślił, że chorują nawet zaszczepieni.

WHO ostrzega także, by nie traktować wariantu omikron jako łagodnego. Jak przekazała dziennikarzom Soumya Swaminathan, główny naukowiec WHO, jest za wcześnie, by twierdzić, że wariant Omikron jest łagodniejszy niż inne szczepy koronawirusa.

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział podczas wideokonferencji prasowej, że jest już jasne, iż omikron jest najszybciej rozprzestrzeniającym się wariantem koronawirusa.

„Mamy mocne dowody, że omikron rozchodzi się znacznie szybciej niż delta. Jest też coraz bardziej prawdopodobne, że osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy mogą znów zachorować”

– dodał szef WHO.

Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że w obliczu nowego wariantu władze poszczególnych krajów będą musiały podejmować trudne decyzje, włącznie z odwoływaniem świątecznych spotkań. WHO przekonuje, że tak niepopularne decyzje mogą ratować życie. 

Dalsza część tekstu pod zdjęciem ⬇

⬆ Tajscy tancerze w maseczkach i przyłbicach podczas występu, w prawie pustym miejscu turystycznym Erawan Shrine w Bangkoku w Tajlandii, 21 grudnia 2021. Tajski minister zdrowia powiedział 20 grudnia, że zaproponuje wstrzymanie wjazdu do kraju bez kwarantanny, w związku z obawami związanymi z wariantem Omicron, ponieważ wykryto więcej przypadków Covid-19 po ponownym otwarciu Tajlandii na turystykę. Fot. PAP/EPA/DIEGO AZUBEL

Wariant omikron został wykryty przed miesiącem w Republice Południowej Afryki. Choć wszystko wskazuje, że jego objawy są znacznie słabsze od poprzednich wersji SARS-CoV-2, to omikron rozprzestrzenia się co najmniej kilka razy szybciej niż delta.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 5 milionów 358 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 275 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

WHO ostrzega, by nie traktować wariantu omikron jako łagodnego

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że jest za wcześnie, by twierdzić, że wariant omikron jest łagodniejszy niż inne szczepy koronawirusa. Taką opinię przekazała dziennikarzom Soumya Swaminathan, główny naukowiec WHO. Dodała, że ze względu na wysoką zakaźność Omikronu systemy opieki zdrowotnej w poszczególnych krajach mogą być coraz bardziej obciążone.

Zdaniem ekspertki, postrzeganie wariantu omikron jako łagodniejszego niż dotychczasowe może wynikać z oceny wstępnych danych z części Republiki Południowej Afryki, gdzie zakażeni przechodzą infekcję łagodnie. Nie bierze się jednak pod uwagę wysokiego poziomu odporności wśród mieszkańców tych regionów.

Dalsza część tekstu pod zdjęciem ⬇

⬆ Pracownicy służby zdrowia poszukują osób do zaszczepienia przeciwko Covid-19 w Limie, Peru, 20 grudnia 2021 r. Peruwiański minister zdrowia Hernando Cevallos potwierdził, że wykryto 12 przypadków omikronów i ogłosił, że kampania szczepień została wzmocniona. Fot. PAP/EPA/Paolo Aguilar

Według Światowej Organizacji Zdrowia, przypadki omikronu podwajają się co 1,5 do 3 dni.

Z analizy brytyjskich naukowców wynika, że dwie dawki szczepionek AstraZeneca lub Pfizer zapewniają znacznie niższy poziom ochrony przed Omikronem w porównaniu z wariantem Delt, natomiast dawka przypominająca daje do 75 procent ochrony przed objawową infekcją wariantem omikron.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że według najnowszych informacji, ognisko zakażeń Omikronem w Gdańsku rozszerzyło się i będzie więcej przypadków z tego rejonu. Do tej pory oficjalnie potwierdzono w Polsce 7 przypadków zakażenia ytm wariantem koronawirusa. Wykryto go między innymi u siedmiolatki z Gdańska, która wróciła z matką z Wielkiej Brytanii.

Exit mobile version