Polska chce zwiększyć wymianę handlową z Katarem

Polska chce zwiększyć wymianę handlową z Katarem

Fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział zwiększenie wymiany handlowej z Katarem, Wizyta głowy polskiego państwa rozpoczęła się wczoraj i właśnie dobiega końca.

Prezydent zabrał głos podczas otwarcia II Polsko-Katarskiego Okrągłego Stołu Gospodarczego. Andrzej Duda przekazał, że w trakcie rozmowy z emirem Tamimem al-Thanim ustalono, iż oba kraje zwiększą wymianę handlową i zniwelują deficyt towarowy głównie po polskiej stronie. Prezydent podkreślił, że nasz kraj ma wiele do zaoferowania Katarowi.

Według prezydenta możemy rozwijać współprace w różnorodnych dziedzinach takich, jak lotnictwo, szkolnictwo czy finanse. Duży potencjał leży także po stronie polskiego rolnictwa, które opiera się na produkcji dobrych jakościowo produktów i technologii produkcji rozwijanej i doskonalonej od lat.

Przy Kancelarii Prezydenta oraz przy ośrodku władzy katarskiego przywódcy powstanie komitet sterujący, który opracuje plan działania ekonomicznego. Efektem końcowym pracy tego zespołu ma być zwiększenie wymiany handlowej między Polską a Katarem do miliarda dolarów rocznie.

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na forum biznesowym mówił też o inicjatywie Trójmorza i potencjale gospodarczym tego forum. Andrzej Duda przypomniał, że kraje tworzące inicjatywę według prognoz Komisji Europejskiej osiągną w tym roku wzrost tempa wzrostu PKB o ponad 5 procent, a w 2022 o kolejne 4,4 procent. „Katar poprzez dostawy skroplonego gazu do Polski i Chorwacji także przyczynia się do celów inicjatywy.”- mówił Andrzej Duda. I dodał, że nasz kraj jest gotowy do wykorzystania gazoportu na LNG do celów zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego.

Na znaczenie wymiany handlowej z Polską zwrócił też uwagę wiceprezes Katarskiej Izby Gospodarczej Rashid Hamad Al-Athba. Przypomniał, że pierwsze poważne rozmowy dotyczące współpracy ekonomicznej odbyły się w czasie wizyty emira w Polsce w 2017 roku:

„Forum gospodarcze towarzyszyło tamtej wizytcie. To była wizyta przełomowa, bardzo dobrze przyjęta przez przedstawicieli biznesu obu państw. Teraz spotykamy się w Dosze i to jest dowód na to, że warto było wtedy zacząć rozwijać naszą współpracę gospodarczą.”

– mówił katarski biznesmen.

W polsko-katarskim forum biznesowym brali udział zarówno przedstawiciele spółek Skarbu Państwa, jak i właściciele firm komercyjnych, które są obecne na rynkach krajów znad Zatoki Perskiej.

Wśród gości forum była również prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Beata Daszyńska-Muzyczka. W rozmowie z IAR powiedziała, że w trakcie forum jej firma pokazała prezentację, która miała pokazać, jak wygląda teraz wymiana handlowa zKatarem i jak mogłaby wyglądać w przyszłości. Wczoraj prezes Daszyńska-Muzyczka spotkała się z szefem katarskiego banku, z któym rozmawiała o możliwości rozwojania współpracy strategicznej.

Obecnie z Katarem współpracuje prawie tysiąc polskich firm. Większość naszej działalności biznesowej to przedsięwzięcia z sektora hi-tech, energetyki oraz usług bankowych i medycznych.

Polska w 2009 roku podpisała w Katarem umowę na dostawy skroplonego gazu. Pierwsze tankowce z LNG dotarły do gazoportu w Świnoujściu w 2015 roku. Rok temu ten port przyjął setną dostawę tego surowca.

Fot. PAP/Leszek Szymański

Exit mobile version