Nie żyje Krystyna Melion, wybitna reportażystka

Krystyna Melion

Krystyna Melion. Fot. Polskie Radio

Zmarła Krystyna Melion, wybitna reportażystka, legenda polskiej szkoły reportażu radiowego. W czasie II wojny światowej należała do Armii Krajowej, uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim. W kwietniu skończyłaby 93 lata.

Krystyna Melion była przedstawicielką „szkoły warszawskiej” reportażu – dążyła do czystej formy, czyli autentycznego dźwięku i głosu bohatera jako najważniejszego budulca opowieści.Była autorką reportaży i audycji dokumentalnych z czasów II wojny światowej, wiele z nich poświęciła Powstaniu Warszawskiemu,.

 

Kolejne smutne wiadomości dochodzą do naszej redakcji. ‼ Dziś nad ranem odeszła wybitna reportażystka. Klasyk gatunku…

Opublikowany przez Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Niedziela, 5 grudnia 2021

Kolejne smutne wiadomości dochodzą do naszej redakcji. ‼ Dziś nad ranem odeszła wybitna reportażystka. Klasyk gatunku…

Opublikowany przez Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Niedziela, 5 grudnia 2021

 

Niestrudzona reporterka, była wszędzie tam gdzie działo się coś ważnego, odważna w piętnowaniu nieprawości, czuła na ludzką krzywdę. Stworzyła między innymi reportaże: „Piosenka z barykad”; „Błyskawica”, „Moja legitymacja”, „One nie lubią ciszy”, „Cygańskie largo” czy zatrzymany przez cenzurę „Radom 76”. Wychowała kilka pokoleń dziennikarzy radiowych.

W 1997 roku na antenie Polskiego Radia Krystyna Melion mówiła, że praca w radiu nigdy nie była jej marzeniem, a do mediów trafiła przypadkiem. Pracowała w poradni społeczno-wychowawczej dla trudnych dzieci, gdzie przyjeżdżali dziennikarze, aby między innymi realizować reportaże. W 1958 roku poznała Krystynę Procner, dziennikarkę Polskiego Radia:

Krystyna Melion była autorką kilkuset reportaży i dokumentów radiowych. Zapytana, czy jest w stanie wskazać wspólny mianownik swoich prac odpowiedziała, iż prawdopodobnie chodzi o jej stosunek do człowieka:

Stosunek do ludzi Krystyny Melion, okazywane im ciepło, zainteresowanie i zrozumienie, sprawiały, że chętnie z nią rozmawiali, co z kolei było widoczne w jej reportażach

Krystyna Melion wiele ze swoich audycji poświęciła Powstaniu Warszawskiemu, jak: „Zwyczajni, prości, nieogromni” – wspomnienia żołnierzy powstańczego Batalionu „Zośka; „Piosenka z barykad”; „Błyskawica” – o powstańczej radiostacji i „Budowałam barykadę” – wspomnienia poetki Anny Świrszczyńskiej. W 1991 roku reportażystka opowiadała na antenie o pracy nad audycjami na ten temat

W tej samej audycji Krystyna Melion opowiadała o pracy nad reportażem dotyczącym wydarzeń Czerwca’76 – fali robotniczych protestów przeciwko komunistycznym władzom, w związku z ogłoszoną przez rząd podwyżką cen. Zatrzymany przez cenzurę w 1981 roku reportaż, został wyemitowany dopiero dziewięć lat później:

Krystyna Meilon otrzymała wiele wyróżnień. W 1969 roku została uhonorowana Złotym Mikrofonem, najważniejszą nagrodą radiofonii publicznej, przyznawaną osobom, których zaangażowanie i wybitne osiągnięcia twórcze przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu, rozwoju i popularyzacji radia publicznego. Pięć lat później – jako pierwsza autorka z Polski – otrzymała nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Multimedialnych Premios Ondas w Barcelonie za „Głębokie zanurzenie” – reportaż o rekordziście świata w pływaniu stylem klasycznym Marku Petrusewiczu, który po amputacji nogi został trenerem pływackim sportowców niepełnosprawnych.

W 2005 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Powiedziała wówczas, iż cieszy ją fakt, że swoją wiedzę może przekazywać młodszym kolegom.

W 2015 roku Krystyna Melion została uhonorowana Nagrodą Specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za to, że była osobą, „która swoją twórczością jak magnes z ogromną siłą przyciągała do Radia różne pokolenia młodych adeptów sztuki reportażu” Rok później na Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów odebrała nagrodę „Magnes reportażu”.

Exit mobile version