Powołano Spółkę Celową odpowiedzialną za odbudowę Pałacu Saskiego

Powołano Spółkę Celową odpowiedzialną za odbudowę Pałacu Saskiego Radio Zachód - Lubuskie

Fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wicepremier Piotr Gliński ogłosił w środę na Zamku Królewskim w Warszawie powołanie Spółki Celowej odpowiedzialnej za odbudowę Pałacu Saskiego. Wręczył także powołania członkom Zarządu Spółki. Prezesem został Jan Edmund Kowalski, wiceprezesem ds. finansowych – Robert Cicirko, członkiem zarządu – Robert Bernisz.

Wicepremier Gliński wręczył podczas uroczystości powołania członkom Zarządu Spółki. Prezesem został Jan Edmund Kowalski, wiceprezesem ds. finansowych – Robert Cicirko, członkiem zarządu – Robert Bernisz.

Gliński podkreślił, że powołanie Spółki Celowej Pałac Saski sp. z o.o. to „kolejny etap w zainaugurowanym przez pana prezydenta procesie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej”. Wskazał, że powołanie tej spółki jest również zgodne z ustawą z 11 sierpnia. „Spółka jest powołana do zadań sprawnej odbudowy i efektywnego zarządzania procesem odbudowy tych wielkich i ważnych historycznych nieruchomości” – wyjaśnił.

Jak dodał, „decyzja o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej dopełnia historyczne założenie architektoniczne, a także kończy proces obudowy Warszawy po zniszczeniach wojennych. „Odbudowa jest przede wszystkim ważna dla tożsamości polskiej wspólnoty, polskiego dziedzictwa historycznego, ale także dla przyszłości” – ocenił.

Gliński przypomniał, że zgodnie z założeniami ustawy to miejsce ma być przeznaczone na „dwie bardzo ważne instytucje państwowe – Senat RP i Urząd Wojewódzki – oraz na instytucje kulturalne, edukacyjne i użyteczności pożyteczności społecznej”. Podkreślił, że „będzie to miejsce wypełnione funkcją kulturalno-edukacyjną i społeczną dla nas wszystkich”.

Pałac Saski, który wzniesiono w wyniku rozbudowy XVII-wiecznego pałacu Jana Andrzeja Morsztyna, był wielokrotnie przebudowywany w kolejnych wiekach. W okresie II Rzeczypospolitej był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a sąsiedni Pałac Brühla był siedzibą MSZ. Po zniszczeniu Pałacu Saskiego przez Niemców pod koniec grudnia 1944 r. jedynym śladem po nim pozostał fragment trzech środkowych arkad, w których znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza – symboliczna mogiła upamiętniająca bezimiennych żołnierzy poległych w obronie Polski, miejsce obchodów najważniejszych świąt państwowych. 

 

Exit mobile version