Dzień szacunku dla munduru – takie hasło będzie nam towarzyszyć podczas tegorocznych obchodów Święta Niepodległości. 11 listopada będzie można dowiedzieć się, jakie mundury i nakrycia głowy noszą wojskowi w siłach zbrojnych oraz jak zmieniały się one na przestrzeni lat. Tego dnia wszyscy chętni będą mogli odwiedzić salę tradycji, jaka znajduje się w każdej jednostce.
W czwartek w Lubuskiem na gości będą czekać m.in. saperzy z Krosna Odrzańskiego, przeciwlotnicy z Czerwieńska, swoją salę tradycji udostępni także Czarna Dywizja z Żagania i pułk z Sulechowa.
Jak mówi ppłk Dominik Potocki z Szefostwa Służby Mundurowej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, sam kolor munduru, rodzaj nakrycia głowy czy stopień widoczny na ubraniu daje nam sporo informacji:
Najbardziej popularnym nakryciem głowy żołnierza jest beret. Wojskowi mogą je nosić w 8 kolorach m.in. w kolorze czarnym, szkarłatnym, niebieskim czy szarym:
Wojskowi mają do dyspozycji mundur polowy lub ćwiczebny, w którym wykonują codzienne obowiązki. Są jednak specjalne okazje, kiedy mogą założyć odświętny strój:
Jak to wygląda w przypadku pań? Mundury polowe są identyczne, niezależnie od płci. Inaczej jest w przypadku munduru galowego:
W czwartek 11 listopada w 103. rocznicę odzyskania niepodległości w całym kraju otwarte będą 103 jednostki wojskowe. Goście będą mogli odwiedzić salę tradycji, gdzie znajdują się mundury, historyczne dokumenty, ale i ważne dla wojskowych pamiątki:
Do akcji „Dzień szacunku dla munduru” przyłącza się także Radio Zachód. W konkursie edukacyjnym, który przeprowadzimy na naszej antenie, do zdobycia są atrakcyjne nagrody: plecaki, koszulki, flagi i gadżety. Zapraszamy jutro od godz. 7:00 oraz w czwartek od godz. 7:00 i od 10:00.
https://www.zachod.pl/347137/dzien-szacunku-dla-munduru-haslo-obchodow-tegorocznego-swieta-niepodleglosci/