Szef MON o ustawie ws. zapory na granicy polsko-białoruskiej

Rekordowa liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy 473

Fot. Straż Graniczna

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział na antenie Programu 1. Polskiego Radia ustawę, na mocy której na granicy polsko-białoruskiej powstanie zapora. Ma ona powstrzymać rosnącą presję migracyjną.

Ustawa będzie podstawą do zbudowania stałej zapory inżynieryjnej – ogrodzenia granicy. Przygotowuje ją Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

„To wcale nie jest takie proste z uwagi na różnego rodzaju uwarunkowania prawne”

zaznaczył szef MON.

Minister Mariusz Błaszczak mówił, że nasz kraj chce korzystać z doświadczeń węgierskich z kryzysu migracyjnego z 2015 roku.

„Węgrzy na granicy z Serbią zbudowali stałe ogrodzenie”

– przypomniał.

Mariusz Błaszczak podkreślił, że istniejące ogrodzenie między Polską a Białorusią skutecznie minimalizuje napływ migrantów. Jak przyznał, także żołnierze powstrzymują działania władz białoruskich.

Szef MON poinformował także, że na granicy polsko-białoruskiej zostanie zwiększona liczba żołnierzy, którzy na co dzień wspierają Straż Graniczną. Obecnie jest tam 3 tysiące żołnierzy. W razie potrzeby, ta liczba może zostać podwojona.

Mariusz Błaszczak przypomniał, że wczoraj spotkał się w Budapeszcie z ministrami spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej i Egiptu. Wśród tematów rozmów była też kwestia migracyjna. Dziś także m.in. w tej sprawie będą rozmawiać premierzy państw V4 i prezydent Egiptu.

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej

W poniedziałek strażnicy graniczni odnotowali 605 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymali 13 nielegalnych imigrantów, wszyscy są obywatelami Iraku – poinformowała we wtorek Straż Graniczna.

Od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 16 tys. prób nielegalnego sforsowania granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 5 tys. miało miejsce w październiku. We wszystkich ośrodkach straży granicznej przebywa obecnie ponad 1,5 tys. nielegalnych migrantów.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią – w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego – obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. 1 października prezydent podpisał rozporządzenie o przedłużeniu stanu wyjątkowego o 60 dni. (PAP)

Exit mobile version