Na Jasnej Górze rolnicy dziękowali za plony podczas głównych uroczystości dożynkowych

Na Jasnej Górze rolnicy dziękowali za plony podczas głównych uroczystości dożynkowych Radio Zachód - Lubuskie

Fot. PAP/Waldemar Deska

Na Jasnej Górze podczas głównych uroczystości dożynkowych rolnicy dziękowali za plony.

Na błoniach przed sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie od 1982 roku w pierwszy weekend września składają podziękowania i proszą o kolejne łaski, zjawiła się rzesza rolników z całego kraju.

Podkreślali, że „trzeba dziękować za to, co jest – zbiory i życie”. Ozdobili wały jasnogórskie wieńcami ze zbóż i ziół. Obrzęd ich błogosławieństwa wieńczy jasnogórskie uroczystości.

Uczestniczący w Dożynkach Jasnogórskich prezydent Andrzej Duda zapewniał zgromadzonych, że troska o rolnictwo i rolników jest jednym z najważniejszych zadań państwa. Podkreślił, że produkcja rolnicza jest sektorem gospodarki, który potrzebuje szczególnego wsparcia i zaangażowania władz.

Wyraził przekonanie, „że to właśnie przede wszystkim troską prezydenta jest całościowe spojrzenie na Rzeczpospolitą i na tą jej niezwykle ważną część, jaką jest polska wieś”. W swoim wystąpieniu prezydent Andrzej Duda podkreślił symboliczne znaczenie obecności przedstawicieli władz Polski na uroczystościach dożynkowych. Dodał, że jest to również zobowiązanie do dbałości o polskie rolnictwo i polskie sprawy. „By trzymać cały czas rękę na tym, co często się nazywa ekonomicznym pulsem polskiej wsi, aby poprawiać warunki życia na wsi, aby poprawiać warunki gospodarowania, aby troszczyć się o możliwości zbytu płodów rolnych dla rolników” – mówił prezydent. Andrzej Duda podkreślił, że „polskie rolnictwo daje zabezpieczenie żywnościowe i jest spichlerzem naszych wartości”. Zaznaczył, że krajowa produkcja żywności staje się coraz bardziej konkurencyjna na rynku unijnym.

Z sezonu na sezon rośnie także wartość eksportu artykułów spożywczych wytworzonych w Polsce. Polska wieś – jak mówi – „zapewnia nam, Polakom, bezpieczeństwo żywnościowe, a zarazem ogromnie ważną, rozrastającą się – ku naszej radości – część polskiego eksportu”.

Obecny na Jasnej Górze minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda mówił z kolei, że polski rolnik to wierny tradycji i Ojczyźnie gospodarz. Zwracał uwagę na przywiązanie polskich rolników do natury, rodziny i wartości. Przypomniał, że wiara i patriotyzm od zawsze były dla rolników największą wartością która budowała i wzmacniała lokalne więzi. Dlatego, jak mówił, „polski rolnik to nie tylko mieszkaniec wsi i nie tylko producent żywności, polski rolnik to przede wszystkim gospodarz, czyli głowa rodziny, wierny tradycji i wartościom, oddany lokalnej kulturze właściciel gospodarstwa i ziemi”. Minister powiedział, że polskie rodzinne gospodarstwa są wzorem dla współczesnego rolnictwa. Przypomniał, że „promowane były ogromne gospodarstwa, ogromne fermy częstokroć zagrażające środowisku naturalnemu”.

Tymczasem – jak zauważył – „kiedy pojawiły się kryzysy – na przykład kryzys pandemii, kryzys klimatyczny – okazało się, że to właśnie te małe, polskie, rodzinne gospodarstwa rolne stały się alternatywą, zabezpieczeniem w tych trudnych czasach i są wzorem, do którego nagle ma dążyć współczesne rolnictwo europejskie”. Szef resortu rolnictwa zaakcentował znaczenie harmonijnego rozwoju gospodarstw i skracania łańcuchów dostaw, by droga żywności od pola do stołu przebiegała bez zbędnych pośredników. Grzegorz Puda wyraził też nadzieję, że młodzi ludzie będą zakładali rodziny na wsi i będą kontynuowali pracę poprzednich pokoleń.

Fot. PAP/Waldemar Deska

W homilii wygłoszonej podczas mszy świętej w czasie uroczystości dożynkowych na Jasnej Górze arcybiskup Wacław Depo powiedział, że polska wieś była zawsze związana ze swoją kulturą, tradycją i Bogiem. Metropolita częstochowski wskazywał, że „z tego związku Boga z człowiekiem wyrosło pojęcie Solidarności, które w ostatnich latach jakoś zostało umniejszone. A ono – zarówno na wsi, jak i w środowiskach wielowymiarowej pracy, jest nie tylko słowem przeszłości, ale przede wszystkim – jak uczył nas święty Jan Paweł II – postawą wspólnego dźwigania: jeden drugiego”.

Hierarcha przypomniał, że Jezus Chrystus otwiera wiernych na tajemnicę miłości Boga. Podkreślił, że przez wiarę w Jezusa czynimy nasze życie sensownym.

Odbywające się od niemal 40 lat Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie to doroczna pielgrzymka rolników, którzy udają się na Jasną Górę, aby podziękować Bogu za plony i prosić o łaski oraz urodzaj na kolejny rok. Tegoroczne rozpoczęły się wczoraj wieczorem mszą świętą i Apelem Jasnogórskim.

Świętu dziękczynienia za plony towarzyszy XXX Krajowa Wystawa Rolnicza, w której uczestniczą wystawcy z całej Polski. Jej patronem jest Polskie Radio.

Exit mobile version